WASHINGTON, BRATISLAVA. Či už po utorkových voľbách stratia demokrati väčšinu len v snemovni alebo aj v senáte, Američania nie sú s vládou Baracka Obamu spokojní. Súčasný demokratický prezident ale nemusí zúfať. Napriek prehre môže o dva roky obhájiť post prezidenta.
História: Ťažký druhý rok Útechu z volieb nájde v histórii. Prehrať hlasovanie do Kongresu po dvoch rokoch vo vláde je v Spojených štátoch bežné. Iba dvakrát za posledných 100 rokov sa prezidentovej strane v prvých kongresových voľbách podarilo zvýšiť počet svojich poslancov. Vždy išlo o výnimočné situácie, naposledy v roku 2002 verili Američania republikánom Georgea W. Busha, keď krajinu stmelili útoky z 11. septembra.
Malá popularita po dvoch rokoch nemusí znamenať, že znovuzvolenie prezidenta je stratené. V roku 1982 prehrala Republikánska strana kongresové voľby v polovici prvého obdobia prezidenta Ronalda Reagana. Len tretina Američanov vtedy chcela, aby Reagan znova kandidoval na prezidenta (u Obamu je to skoro polovica). Prešli však dva roky a Reagan voľby vyhral s obrovskou prevahou.
Jeden úspešný príklad, keď voľby do Kongresu neznamenali fiasko pri pokuse o znovuzvolenie, má Obama priamo v strane demokratov. Bill Clinton, ktorý tento rok horlivo kampaňoval za demokratických kandidátov, prišiel v roku 1994 o snemovňu aj senát. O ďalšie dva roky však dokázal kreslo v Bielom dome poľahky obhájiť.
Silný vyzývateľ? Vtedajší demokratický prezident sa posunul viac do stredu a spolupracoval s „cudzím“ Kongresom, čo mu pomohlo vo voľbách. To isté odporúčajú niektorí analytici aj súčasnému prezidentovi. Ten bol v prvých dvoch rokoch až príliš ľavicový, čím odplašil od seba nezávislých voličov.
Je otázne, ako by spolupráca fungovala. Republikáni Obamovi zrejme nedovolia schváliť ďalšie stimuly do infraštruktúry, ako plánoval. Ťažko tiež nájdu spoločnú reč v otázke zvýšenia daní pre bohatších Američanov.
Šanca na Obamov návrat záleží aj od toho, či sa medzi republikánmi nájde silný vyzývateľ. Zatiaľ sa spomína Sarah Palinová, jeden z najsilnejších hlasov ľudového hnutia Tea Party . Tá však môže mať problém osloviť menej konzervatívnych nezávislých voličov. K ďalších možným kandidátom zaradila agentúra Reuters aj Mitta Romneyho, ktorý sa pred dvoma rokmi neprebil primárkami.
Práve slabými kandidátmi argumentoval aj známy kalifornský guvernér republikán Arnold Schwarzenegger, keď nedávno tvrdil, že Obama zostane prezidentom aj druhé obdobie.
Rozhodne ekonomika Obamove šance zrejme najviac ovplyvní iná vec, ktorá pomohla aj Clintonovi a Reaganovi. Tí obhájili post najmä vďaka vzmáhajúcej sa ekonomike. Tá zrejme rozhodne aj o dva roky.
„Pokiaľ bude ekonomika na jar 2012 v zlej kondícii, bude to pre prezidenta problém. Tie voľby budú o tom, či sa ekonomika zotavila, alebo nie,“ povedal pre Reuters Adam Smith, politológ z Univerzity New Hampshire.
Prognózy zatiaľ súčasnej vláde nenahrávajú. Ekonómovia, ktorých citoval denník Los Angeles Times, veštia budúci rok opäť nárast nezamestnaných, a zlepšenie bude ďalší rok len pomalé. Tu už história Obamovi nepomôže: ekonomika mala na prezidentské voľby azda najväčší vplyv.