Prví pohraničiari z krajín únie už v Grécku pomáhajú s náporom migrantov. Príde ich skoro dvesto, medzi nimi aj Slováci.
ATÉNY, BRATISLAVA. Preplnené, špinavé a zle vetrané cely a ani percentná šanca získať azyl. Nelegálni migranti Grécko napriek tomu často vidia ako poslednú menej stráženú cestu do Európskej únie.
Únia sa rozhodla to zmeniť a na žiadosť Grécka posiela posily. Prví zo 175 pohraničiarov, ktorých vyslal úrad únie na ochranu hraníc Frontex, sú od utorka už na grécko-tureckej hranici.
Denne podľa gréckych úradov prejde hlavne cez kritický asi dvanásťkilometrový úsek pri Orestiade vyše tristo nelegálnych migrantov. „Vzhľadom na počet obyvateľov Grécka je to ako pridať krajine každý deň novú dedinu," povedal pre magazín Time grécky minister pre civilnú ochranu Christos Papoutsis.
Sedemdesiati sú na mieste Ešte v lete mali v Grécku podľa úradu vysokého komisára OSN pre utečencov 52-tisíc nevybavených žiadostí o azyl. Tí, ktorých zadržiavajú, žijú podľa úradu v neľudských podmienkach.
Podľa európskeho práva navyše krajiny únie môžu vrátiť migrantov do štátu, kde ich zachytili ako prví, čo nápor na Grécko zvyšuje.
Podľa eurokomisárky Cecilie Malmströmovej je počet migrantov na hranici Grécka s Tureckom „alarmujúci" a Gréci „si nedokážu poradiť sami". Minulý týždeň Atény požiadali o pomoc agentúru pre vonkajšie hranice Európskej únie Frontex.
DERAVÁ HRANICA
Európska únia posiela na pomoc s náporom migrantov na grécko-tureckej hranici 175 pohraničiarov z 26 krajín únie. V krajine majú byť maximálne dva mesiace. Cez dvanásťapolkilometrový úsek hranice pri Orestiade denne prejde podľa Frontexu 250 až 350 nelegálnych migrantov. Cez Grécko sa dostáva do Európskej únie v súčasnosti až 90 percent všetkých nelegálnych migrantov.
V utorok večer už malo byť podľa Frontexu v krajine 73 pohraničiarov z krajín únie. Do konca týždňa tu má byť už väčšina z celkového počtu a medzi nimi aj traja Slováci.
Pracovať budú pod gréckym vedením a zostanú tu maximálne dva mesiace.
Je to prvýkrát, čo únia vyslala európsku jednotku rýchleho zásahu, ktorá vznikla pred tromi rokmi. Budú ozbrojení, ale zbrane budú môcť použiť len v sebaobrane.
Sú medzi nimi odborníci na falšované dokumenty, kradnuté autá, prácu so psom aj tlmočníci.
„Ich hlavnou úlohou bude dostať situáciu pod kontrolu a pomôcť gréckym úradom pri strážení hranice," povedala hovorkyňa Frontexu Izabella Cooper.
Slovensko posiela dve vozidlá pre hliadky, Rumunsko aj helikoptéru a autobus. Nemecko, Rakúsko, Bulharsko a Maďarsko takisto posielajú technickú a materiálnu pomoc.
Polovica migrantov mierila ďalej Za prvý polrok minulého roku prišlo do Grécka 45-tisíc nelegálnych migrantov. Cez Grécko sa do Európskej únie dostáva deväť z desiatich nelegálnych migrantov.
Jedným z dôvodov je to, že Španielsko a Taliansko zvýšili počet hliadok na mori aj to, že Líbya pomáha zadržiavať imigrantov na ceste do únie za finančnú pomoc.
Mnohí z migrantov v Grécku tvrdia, že pochádzajú z Afganistanu. Väčšina z nich však nemá žiadne doklady. Medzi migrantmi sú aj Somálčania, Pakistanci či Iračania.
Asi polovica nelegálnych migrantov z druhej polovice tohto roka boli podľa Frontexu Albánci, ktorí v Grécku chceli pracovať. Ďalšia polovica však považovala Grécko za prestupnú stanicu do iných členských krajín únie.