New York 2. júna (TASR) - Stovky rodinných príslušníkov ľudí, ktorí 11. septembra zahynuli pri teroristických útokoch na USA, sa dnes v New Yorku zišli na mieste, kde stáli mrakodrapy Svetového obchodného centra (WTC) a spomienkovým obradom symbolicky uzavreli pátranie po blízkych.
Účastníci na úvod ceremónie za zvukov piesne Amazing Grace v podaní gajdovej kapely zdvihli nad hlavy obrázky svojich stratených príbuzných. Následne odznela pieseň Boh žehnaj Amerike. V rámci obradu zapálili štyri sviečky: jednu pre mier a tri na počesť záchranárov, rodín a viac ako 2800 ľudí, ktorí vo WTC zahynuli.
Doteraz bolo identifikovaných asi 1100 obetí a pri odstraňovaní trosiek z priestranstva o rozlohe 65.000 metrov štvorcových objavili takmer 20.000 častí tiel.
Odstraňovanie trosiek sa po viac ako ôsmich mesiacoch nepretržitých prác skončilo 30. mája. Z miesta najprv odviezli prázdne nosidlá zakryté americkou vlajkou ako symbol obetí, ktorých pozostatky neboli objavené. Nasledoval posledný oceľový nosník WTC, ktorý zakryli čiernou látkou a vlajkou. Čistiace práce sa skončili viac ako tri mesiace pred plánovaným termínom. Stáli menej ako 750 miliónov dolárov, čo je len zlomok z pôvodne odhadovaných nákladov.
"Väčšina týchto rodín nenašla ani pozostatky svojich milovaných," povedal organizátor dnešnej akcie Dennis McKeon z kostola sv. Kláry, ktorý pripravil špeciálny program pre príbuzných obetí z WTC. "Od budúceho týždňa toto bude stavenisko, takže majú poslednú šancu povedať zbohom," dodal.
Na štvrtkovom podujatí sa zúčastnili tisícky osôb, príbuzní niektorých obetí však kritizovali newyorského starostu Michaela Bloomberga za to, že obrad neusporiadal cez víkend, keď by bola účasť pre mnohých príbuzných jednoduchšia. Dnešnú ceremóniu naplánovali pre príbuzných, ktorí vo štvrtok nemohli prísť. Starosta sa bráni tým, že termín v pracovný deň zvolil preto, aby nezasahoval do obradov žiadneho z náboženstiev.
Bloomberg na dnešnom podujatí prítomný nebol s odôvodnením, že "nechce nič politizovať". Na obrad ale prišiel bývalý starosta Rudolph Giuiliani a senátor Charles Schumer.
Pátranie po ľudských pozostatkoch bude pokračovať na skládke trosiek na ostrove Staten Island, kam previezli 1,8 milióna ton ruín. Neznáme pozostatky budú uskladnené, kým vedecký pokrok neumožní ich identifikáciu.