MIAMI. Prezidentské voľby to nie sú, ale svojím spôsobom referendum o Barackovi Obamovi áno. V utorok sa v Spojených štátoch konajú kongresové a guvernérske voľby. A podľa všetkých predpovedí čaká demokratov drvivá porážka.
Nie že by kandidáti tejto strany boli nutne vždy horší ako republikáni, ale skutočnosť, že pochádzajú z rovnakého tábora ako teraz tak málo obľúbený prezident, ich pred voličmi znemožňuje.
Obamovi dôveruje už len zhruba štyridsať percent Američanov. Preč sú dni, keď ho ľudia vzývali ako nového spasiteľa, ktorý vymetie všetky neresti z Washingtonu, napríklad politikárčenie sprevádzané ideologickou zaťatosťou.
Kto je tu rasistom
Názornou ukážkou toho, ako sa frustrácia nakopila a východiskom pre ľavicovo zmýšľajúcich už môže byť len humor, bol sobotňajší veľký zraz na Malle, veľkom washingtonskom priestranstve priamo pri Bielom dome.
Zhromaždenie zorganizoval ľavicový komik Jon Stewart, známy tým, ako si vo svojej televíznej šou vymýšľa na prvý pohľad pravdivé správy.
Spolu s ďalším vtipálkom Stephenom Colbertom imitovali napríklad debaty konzervatívnej televíznej stanice Fox news s tým, že Colbert bol ako keby pravičiarom udeľujúcim rôznym novinárom „medaily za vystrašenosť", zatiaľčo Stewart ironickým moderátorom.
Ale zároveň si obaja muži robili humor aj zo seba. Na zraz dorazilo úctyhodných zhruba 200.000 ľudí, väčšinou belochov.
„Keď vás nasleduje príliš mnoho belochov, tak ste asi rasista," podotkol Stewart a vyvolal salvu smiechu. Bola to narážka na protiobamovské hnutie Tea Party, ku ktorému sa hlási množstvo predovšetkým bielych Američanov. A niektorí komentátori sa ho často snažia nálepkovať ako hnutie v zásade rasistické.
Smiech mohol síce na chvíľu uvoľniť napätie, ale v utorok pôjde do tuhého.
Pochlap sa, Harry!
Názorným príkladom, čo sa v Spojených štátoch odohráva sú napríklad senátorské voľby v Nevade, kde proti sebe stoja Harry Reid, mocný šéf demokratov vo washingtonskom senáte a nie príliš výrazná republikánska kandidátka Sharron Angleová, štátna zákonodarkyňa v Nevade.
Jej hlavnou zbraňou nie je ani tak vlastný program, ako jednoduchá veta, ktorú Reidovi vmietla pri jednej debate. „Pochlap sa, Harry," poznamenala.
Divákom bolo hneď jasné, čo tým myslela. Dlhoročný senátor Reid je jedným z najbližších spojencov Baracka Obamu. Pred kamerami sa ale nemal k tomu, aby priznal aspoň nejaké nedokonalosti na veľmi nepopulárnej zdravotníckej reforme, presadenej s veľkými zákulisnými vyjednávaniami tento rok na jar.
Alebo aby priznal, že ohromné finančné injekcie do ekonomiky v jednom dôležitom ohľade nezafungovali. Miera nezamestnanosti v Spojených štátoch dosahuje v priemere desať percent. A Nevada je na tom najhoršie, bez „džobu" tu je 14 percent práceschopných.
Skrátka, Reid mal niektoré z Obamových „zásluh" zobrať na seba. Senátor, za mlada amatérsky boxer, však namiesto toho začal prskať. „Nikdy, ani v ringu, ani v senáte, som nemusel dokazovať, že som chlap," vyhlásil.
Výsledok? Neznáma Angelová, miláčik hnutia Tea Party, vedie v prieskumoch o niekoľko percent.
Vydrží Obamovej hviezde žiara?
V Spojených štátoch sa už 58 rokov nestalo, aby voliči dali košom svojmu zákonodarcovi, ktorý je priamo predsedom v senáte.
Bude to skrátka symbolické: Ak padne Reid, bude Obamova dosť vyhasnutá hviezda čo robiť, aby s napravila reputáciu pre prípadné znovuzvolenie o dva roky.
Autor: Teodor Marjanovič, MF Dnes