SME

Vyšetrovanie Djukanoviča je vnímané ako "disciplinárne opatrenie"

Podgorica/Belehrad 2. júna (TASR) - Vyšetrovanie čiernohorského prezidenta Mila Djukanoviča pre podozrenia z účasti na pašovaní cigariet, ktoré pred ...

Podgorica/Belehrad 2. júna (TASR) - Vyšetrovanie čiernohorského prezidenta Mila Djukanoviča pre podozrenia z účasti na pašovaní cigariet, ktoré pred pár dňami začal štátny prokurátor v juhotalianskom meste Bari, nie sú v menšej z juhoslovanskej republík žiadnym veľkým prekvapením.

Vládne aj opozičné strany v Podgorici v súvislosti s obvineniami spoločne hovoria skôr o "disciplinárnom opatrení" proti Djukanovičovi, ktorý tvrdenia o účasti na ilegálnom obchodovaní označil za "neopodstatnené".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Disciplinárne opatrenie" podľa čiernohorských politických strán súvisí s procesom radikálnej transformácie súčasnej Juhoslávie na nový štátny útvar. Vládne strany pred dvoma týždňami schválili línie pre vypracovanie ústavy nového štátu - Srbska a Čiernej Hory, ktoré sú však úplne nezlučiteľné s líniami, na ktorých sa dohodli srbská vládna koalícia DOS (Demokratická opozícia Srbska) a čiernohorská opozičná koalícia Spoločne pre Juhosláviu (ZZJ). ZZJ je na zväzovej úrovni vládnym partnerom DOS, keďže čiernohorské vládne strany federálne voľby v septembri 2000 bojkotovali.

Djukanovičov tábor sa zasadzuje za nepriame voľby jednokomorového parlamentu nového spoločného štátu a spoločný postoj DOS/ZZJ, ktoré sú za priame hlasovanie, prezident označil za "nezáväzný" pre Čiernu Horu. Vzhľadom na existujúce rozpory je veľmi otázne, či návrh novej ústavy bude republikovým parlamentom predložený v pôvodne plánovanom termíne - do konca júna.

SkryťVypnúť reklamu

Štátna prokuratúra v Bari na pondelok avizovala tlačovú konferenciu, na ktorej sa očakáva predloženie nových podrobností o prípade Djukanovič. Najväčšia opozičná strana Čiernej Hory - Socialistická ľudová strana (SNP), ktorá obyčajne spochybňovanie Djukanoviča prijíma z neskrývanou škodoradosťou, je však tentoraz nápadne zdržanlivá.

SNP vznikla začiatkom roku 1997, keď sa od Demokratickej strany socialistov (DPS) vedenej Djukanovičom - v tom čase bol premiérom republiky - oddelilo probelehradské krídlo okolo vtedajšieho prezidenta Momira Bulatoviča. Vyšetrovanie účasti čiernohorských predstaviteľov na výnosných transakciách, ku ktorým dochádzalo v 90. rokoch, by tak mohlo mať negatívny vplyv aj na SNP.

Podľa srbských médií vyšetrovanie talianskej justície by mohlo objasniť aj "obchodné kontakty", ktoré v druhej polovici 90. rokov udržiavala oficiálna Podgorica s rodinou vtedajšieho srbského, respektíve juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča, ktoré zostali zachované aj po politickej roztržke medzi Miloševičom a Djukanovičom z februára 1997.

SkryťVypnúť reklamu

Bývalý vyšetrujúci sudca v Brindisi Giorgio Lino Bruni citovaný belehradskými médiami vyhlásil, že jeden z popredných bossov talianskej mafie, Francesco Prudentini, udržiaval s Miloševičovou manželkou Mirou Markovičovou "ešte tesnejšie kontakty ako s Djukanovičom". Prudentiniho pred poldruha rokom zatkli v gréckom Solúne a vydali talianskym úradom.

Po páde Miloševičovho režimu, ku ktorému došlo v októbri 2000, bola jeho rodina z účasti na pašovaní cigariet zrejme úplne vytlačená. Exprezidentov syn Marko bezprostredne po odstúpení otca z funkcie zväzového prezidenta Juhosláviu opustil a po odmietnutí Číny sa usadil na území bývalého Sovietskeho zväzu. Krátko po belehradských politických zmenách v Aténach zavraždili jedného z bossov srbskej cigaretovej mafie Vladana Bokana, známeho blízkymi obchodnými kontaktmi s Markom. Bokan v minulosti v Čiernej Hore kontroloval "reexportné obchody", tento post však v polovici 90. rokov musel prepustiť hlave jednej z mafiánskych rodín z Bari, Francovi della Toreovi.

SkryťVypnúť reklamu

Belehradská pobočka čiernohorskej dopravnej firmy Zetatrans - jedným z jej vlastníkov je údajne aj Djukanovič - dlhé roky organizovala transporty cigariet cez srbskú metropolu. Sklad spoločnosti v štvrti Novi Beograd pracoval takmer nonstop a jeho činnosť sa skončila až na jar 1999, krátko pred spustením náletov NATO na Juhosláviu.

Po tom, čo srbská polícia zatkla Miloševiča v apríli 2001, dcéra exprezidenta Marija sa usadila v Podgorici, čím prekvapila mnohých znalcov hlbokých názorových rozporov medzi Miloševičom a Djukanovičom. Miloševičova rodina si medzičasom vybudovala luxusnú vilu v dedine Bigovo, neďaleko jadranského letoviska Budva.

Bigovo - dedina s asi 80 obyvateľmi - leží v zálive Trašte asi šesť kilometrov od hlavnej cesty. Pred pár rokmi do obce bez zjavného dôvodu vybudovali modernú cestu.

SkryťVypnúť reklamu

V Bigove sa prísne dodržiava základné pravidlo mafie - mlčanlivosť. Miestni obyvatelia vytrvalo mlčali aj po tom, čo pred pár rokmi rýchly čln pašerákov cigariet vrazil do malej rybárskej lode, pričom zahynul jeden dedinčan a jeho dcéra na následky zranení nemôže chodiť.

5 ari ed

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 065
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 580
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 216
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 441
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 610
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 599
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 275
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 864
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Istanbulský starosta Ekrem Imamoglu.

Özel na sociálnej sieti napísal, že „23. apríl nemožno zakázať".


TASR
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Rezort údajne ideologicky nesúhlasí s prezidentskou administratívou.


TASR 1

Dôvodom je zrejme aj holandská podpora Ukrajiny.


TASR
Pápež František počas posledného požehnávania vo Veľkonočnú nedeľu poobede.

Väčšina svetových lídrov mala do Vatikánu doraziť v sobotu a odísť v ten istý deň.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu