WASHINGTON, TEL AVIV. Dva balíky s vybúšninami odoslané z Jemenu a adresované synagógam v Chicagu si dosť poputovali po Blízkom východe a Európe, kým sa ich podarilo zachytiť.
To len ukazuje, že letisková bezpečnosť má stále rezervy a že ich teroristi vedia využiť. Takisto aj to, že pobočka al-Káidy v Jemene, ktorú analytici označujú za podozrivého číslo jeden, je mimoriadne efektívna.
Dobrou správou je, že spolupráca spravodajských služieb funguje. Aj keď v tomto prípade sa dalo hovoriť o veľkom šťastí. Balíky totiž naložili do lietadiel s pasažiermi na palube.
„Výbušniny boli skonštruované tak, že mohli vybuchnúť, kedy si teroristi zaumienili,“ povedal agentúre AP bezpečnostný poradca amerického prezidenta Baracka Obamu John Brennan.
Cieľ lietadlo alebo synagógy
Ešte stále nie je jasné, či boli terčom lietadlá, alebo americké synagógy. V oboch prípadoch by boli počty obetí veľmi vysoké.
Výbušniny boli podľa odborníkov veľmi sofistikované. Jednu zachytili v Dubaji, ale až po tom, čo bez problémov prešla röntgenom a po tom, čo ju „skontroloval“ aj pes vyškolený na identifikáciu výbušnín.
Druhá prešla cez letisko v nemeckom Kolíne a takmer si ju nevšimli ani na letisku v Londýne. V Dubaji aj v Británii výbušniny pomohol zachytiť až tip od saudských spravodajských služieb.
Zlyhali teda aj prístroje, aj ľudia. Veľké prepravné spoločnosti, aj nemecká a francúzska pošta dočasne zastavili dodávky zásielok z Jemenu.
Výbušniny uložili do náplní do tlačiarní. Pravdepodobne v Jemene, kde už zatkli nekoľko ľudí. Medzi nimi aj mladú študentku, ktorej telefón bol na registračnom formulári k balíkom.
Neskôr ju prepustili, lebo je celkom možné, že bola len nastrčenou osobou.
Vianočný bomber
Skutočným organizátorom celej akcie by mohol byť Ibrahim Hasan Asírí. Je to výrobca výbušnín a Američania sú presvedčení, že on zostavil aj bombu, ktorá bola minulé Vianoce na palube lietadla smerujúceho do Detroitu.
Asírí pochádza zo Saudskej Arábie, žije v Jemene a podľa analytikov spolu s úzkou skupinou ďalších mužov vedie jednu z najefektívnejších pobočiek al Káidy. Dosahuje úspechy pri oslovovaní mladých moslimov na Západe.
Stojí za projektom Otvorený džihád, ktorý na internete ponúka návody na teroristické útoky, čo sa dajú vykonať bez špeciálnych zručností a veľkého balíka peňazí.
Spravodajské náhody
Jemen hovorí, že sa Asírího pokúša dostať, ale odborníci sú skeptickí. Záujem oňho má aj Saudská Arábia, keďže stál za útokom na popredného protiteroristického predstaviteľa a člena vládnucej rodiny.
Hoci ani jedna z jeho veľkých akcií sa nepodarila, bezpečnostní experti sa zhodujú, že to môže byť len zhoda náhod. Asírí má zručnosti, schopnosti a odhodlanie, a preto je veľkou hrozbou.
K odhaleniu jeho plánov podľa BBC pomohol člen al-Káidy, ktorý sa pred dvomi týždňami vzdal Saudskej Arábii. Mal byť tiež zadržiavaný na Guantáname.