WASHINGTON. V utorok sa v Spojených štátoch uskutočnia kongresové voľby, v ktorých demokratom amerického prezidenta Baracka Obamu hrozí strata parlamentnej väčšiny v oboch komorách Kongresu - v Snemovni reprezentantov i v Senáte.
Posledné prieskumy predpovedajú šéfovi Bieleho domu výraznú porážku. Dokonca aj nezávislí - kolísaví - voliči majú tentoraz tendenciu voliť republikánov.
Niet pochýb o tom, že dva roky po svojom jasavom víťazstve v prezidentských voľbách prechádza teraz Obama obdobím najväčšieho úpadku priazne voličov.
"Mali by ste ďalej veriť, mali by ste ďalej dúfať. To je pre mňa dôležité," povedal Obama študentom v Kalifornii. Tak nehovorí ten, kto vyhráva. Hovorí tak niekto, čo je po krk vo vode a zúfalo hľadá pomoc na odvrátenie pohromy, mieni tlačová agentúra DPA.
Je takmer isté, že demokrati stratia väčšinu v Snemovni reprezentantov, a nie je vylúčená ani strata kontroly v Senáte. Otázni sú aj niektorí guvernéri; na posty guvernérov sa bude voliť v 37 z 50 amerických štátoch.
Aj Clinton musel spolupracovať s republikánmi
Strata kongresovej väčšiny však nemusí byť pre prezidenta katastrofou. Mnohí americkí prezidenti utrpeli silné straty vo voľbách v polovici prezidentského obdobia - a potom znovu získali priazeň voličov.
Poriadnu porážku zažil v roku 1994 Bill Clinton, ktorý potom zmenil kurz a začal spolupracovať s republikánmi. V roku 1996 ho znovu zvolili za prezidenta.
Americká volebná matematika je komplikovaná, prognózy sú riskantné. V utorok sa bude voliť do všetkých 435 kresiel v Snemovni reprezentantov a jedna tretina kresiel v 100-člennom Senáte.
Aby strana získala väčšinu v Snemovni reprezentantov, potrebuje obsadiť 218 kresiel. Teraz majú republikáni 178 kresiel a demokrati 255, dve miesta sú neobsadené, pripomína agentúra Associated Press.
Obamova politika môže mať problémy
V Senáte ešte demokrati majú šancu, aby si udržali väčšinu. Vzďaľuje sa im však možnosť tzv. strategickej väčšiny, čiže 60 hlasov. Potom by im republikáni mohli strpčiť život blokovacou stratégiou.
Obamova reformná politika by sa skončila - pri každom zákone by prezident musel počítať s pravicou. Čo je ešte horšie, republikáni už teraz hrozia, že "otočia koleso dejín" a zrieknu sa zdravotníckej reformy, čo je dôležitá časť Obamovej éry.
"Rozumiem tomu, že mnohí z vás si spomínate na volebnú noc pred dvoma rokmi, alebo na uvedenie do úradu, keď spieval Bono," povedal Obama v Seattli. To znie ako ľútosť, ako túžba po návrate dávno stratených čias.
To, o čom americký prezident hovoril, je jadrom "fenoménu Obama", keď ho do úradu vyniesla zriedkavá vlna nadšenia a závratu - prvý černošský prezident, nový Kennedy. Pôsobil vtedy ako človek, ktorý prináša dobový prelom. Sklamanie bolo vopred naprogramované. Obamu údajne na začiatku nabádali, aby očakávania miernil - ale márne.
A potom sú tu ešte ťaživé skutočnosti. Spojené štáty v súčasnosti prekonávajú viac ako len prostú krízu konjunktúry a dočasný nedostatok pracovných miest. Je to strach pred sociálnym úpadkom, strach strednej triedy pred zrútením.
Američania žijú v strachu z budúcnosti
Vývoj je dramatický: 63 percent Američanov predpokladá, že v nasledujúcich rokoch si nebude môcť udržať životnú úroveň a ich deťom sa raz bude vodiť ekonomicky horšie než im. "Americký sen" je skrátka v nebezpečenstve, a práve jeho naplnenie Obama sľuboval.
Teraz musí šéf Bieleho domu vysvetľovať ľuďom, prečo prichádzajú o prácu - hnevu a sklamaniu dajú voliči priechod pri volebných urnách.
Strach z poklesu dal vyrásť pravicovo-populistickej formácii Tea Party, blízkej republikánom. Ikonou hnutia je Sarah Palinová. Na prvý pohľad ide o zmes bizarných postáv a dych vyrážajúcich nápadov. V princípe však hnutie vie, ako na to: ventilovať pocity ľudí.
Krédo hnutia je prosté - za menšie dane a proti silnej ústrednej vláde. V zásade je však Tea Party za to, čo chcú v USA všetci - za návrat "amerického sna", keď boli Spojené štáty "number one".
Exprezident Clinton, ktorý musel dovládnuť s republikánmi, údajne už šéfovi Bieleho domu telefonoval a dodával mu odvahu. Povedal mu, že všetko to, čo teraz republikáni hovoria o Obamovi, hovorili predtým aj o ňom.