MIAMI. Tropická búrka Shary zosilnela nad Atlantickým oceánom na hurikán prvej kategórie, nepredstavuje však bezprostrednú hrozbu pre žiadnu pevninu. Ide o 11. hurikán tohtoročnej rušnej búrkovej sezóny v Atlantiku.
Úroveň hurikánu už takmer dosiahla aj búrka Tomas v blízkosti Bardadosu. Informovali o tom dnes meteorológovia z amerického Národného hurikánového centra (NHC) v Miami.
Shary sa momentálne nachádza približne 535 kilometrov východo-severovýchodne od súostrovia Bermudy. Presúva sa smerom na severovýchod rýchlosťou 56 km/h a nesmeruje k žiadnej pevnine, ale nad otvorený Atlantik. Rýchlosť vetra v búrke dosahuje maximálne 120 km/h. V priebehu víkendu sa očakáva jej zoslabovanie a postupné rozplynutie.
Búrka Tomas, sprevádzaná nárazmi vetra okolo 110 km/hm, sa nachádza asi 35 kilometrov južne od Barbadosu. V priebehu dnešného dňa by mala zosilnieť na hurikán. Presúva sa smerom na západo-severozápad rýchlosťou 24 km/h.