RANGÚN. Na približne dvaapolhodinovom pojednávaní sa Su Ťij osobne nezúčastnila.
Posledné "zvláštne odvolanie" posúdi porota zložená z troch sudcov v hlavnom meste Nepjito, ktorá sa vyjadrí najneskôr o dva týždne. Najnovší trest v podobe 18 mesiacov domáceho väzenia za porušenie zákona o vnútornej bezpečnosti má Su Ťij vypršať týždeň po dôležitých parlamentných voľbách v
Podľa niektorých médií barmská chunta prisľúbila, že 64-ročnú Su Ťij prepustia. Stane sa tak ale až po voľbách, na ktorých sa nemôže zúčastniť ani ako politička, ani ako občianka.
Laureátku Nobelovej ceny mieru, ktorá strávila 14 z posledných 20 rokov v riadnom alebo v domácom väzení, by mali definitívne prepustiť na slobodu 13. novembra, existujú ale obavy, že si vláda nájde nejakú zámienku pre predĺženie jej väznenia.
Parlamentné voľby v Barme, ktoré vojenská chunta prezentuje ako pluralitné a slobodné, no opozícia vopred označuje za nespravodlivé, sa uskutočnia v nedeľu 7. novembra. Voľby, ktoré sa konali v roku 1990, vyhrala Národná liga za demokraciu (NLD) pod vedením Su Ťij, čo tamojšia chunta odmietla uznať.
Barmské orgány NLD tento rok rozpustili na základe nového volebného zákona, podľa ktorého sa mali všetky strany do 6. mája zaregistrovať do volieb.
Zákon totiž obsahuje aj ustanovenie, podľa ktorého na čele politickej strany nesmie stáť osoba vo výkone trestu, čo by pre NLD znamenalo výmenu Su Ťij na predsedníckom poste. Strana sa preto rozhodla novembrové voľby bojkotovať.
Barma je bývalou britskou kolóniou, ktorá v roku 1948 dosiahla nezávislosť. O 14 rokov neskôr však vládu prevzala vojenská chunta, ktorá vládne v krajine dodnes.