WASHINGTON. To je o 17 percent viac ako pri voľbách v polovici volebného obdobia v roku 2006.
Hispánci zohrávajú čoraz väčšiu úlohu pri každých ďalších voľbách v USA. O priazeň týchto voličov sa snažia demokrati aj republikáni. V niektorých amerických štátoch by dokonca mohli byť jazýčkom na váhach.
Malý volebný reklamný šot s textom v španielčine: "Nevoľ - to je naša jediná možnosť, aby nás vzali vážne", vyvolal v americkom štáte Nevada veľký rozruch. Uverejnila ho jedna politikou znechutená prisťahovalecká organizácia.
Veľké zväzy imigrantov búrlivo protestovali a americký prezident Barack Obama označil výzvu na neúčasť vo voľbách "za cynickú". Množstvo pohoršených dokazuje, ako vážne v USA berú hlasovanie španielsky hovoriacich spoluobčanov.
Sporné zákony proti ilegálnym prisťahovalcom, ako bol naposledy prijatý zákon v Arizone, tohto roku dodatočne mobilizovali hispánske organizácie a organizácie na ochranu občianskych práv.
Kampaňou, pri ktorej aktivisti chodili z domu do domu, sa Hispánci nabádali na volebnú registráciu. Najofenzívnejšie pri získavaní ich hlasov postupovali demokrati na čele s Obamom.
Mnohí republikánski kandidáti sa však tiež aktívne snažia získať podporu Latinskoameričanov a v niektorých amerických štátoch - ako sú Kalifornia alebo Nové Mexiko - vydali veľa peňazí na volebné spoty v španielčine.
V pozadí reklamných akcií je kľúčový demografický údaj, pretože 85 percent španielsky hovoriacich voličov je v 10 amerických štátoch. Niektoré nie sú považované za rozhodujúce, ale môžu byť kľúčové v pri vytváraní väčšinových vzťahov na Kapitole.
Jedným z najvýraznejších príkladov je Nevada, kde demokrat Harry Reid - doterajší líder väčšiny v Senáte - vstúpil do tvrdého volebného boja so Sharron Angelovou z ultrakonzervatívneho hnutia Tea Party. Hispánci predstavujú v Nevade 12 percent oprávnených voličov, preto ich sotva možno ignorovať.