PARÍŽ. Ďalšie štrajky proti dôchodkovej reforme narušili dnes železničnú a leteckú dopravu vo Francúzsku. Deň po definitívnom schválení reformy parlamentom sa však zdalo, že protesty celkovo strácajú na intenzite, čo priznal aj jeden z hlavných odborových zväzov.
Napriek tomu sa odporcovia reformy na poslednú chvíľu pokúšajú presvedčiť prezidenta Nicolasa Sarkozyho, aby zákon zvyšujúci minimálny vek odchodu do dôchodku zo 60 na 62 rokov nepodpísal.
Dnešok je siedmym dňom protestov v uliciach, ktoré zvolali odborové organizácie počas tohtoročnej jesene. Do práce znova nenastúpila časť letových dispečerov, v dôsledku čoho na francúzskych letiskách vybavili o 30 až 50 percent menej letov než obvykle. Štrajk železničiarov narušil tiež vlakovú dopravu, výluky však boli menšie než pri predošlých obmedzeniach prevádzky rýchlovlakov.
V čase, keď sa vo viacerých veľkých mestách vrátane Marseille začali protestné zhromaždenia a pochody - pred veľkým popoludňajším mítingom v Paríži, výsledky prieskumu inštitútu CSA ukázali, že protesty majú stále podporu asi dvoch tretín Francúzov.
Sarkozy pristúpil len na menšie zmeny v reforme s tým, že zvýšenie dôchodkového veku je nevyhnutné na záchranu penzijného systému. Tlaku odborov neustúpil ani po dvoch týždňoch celonárodných protestov a štrajkov, ktoré zasiahli francúzske hospodárstvo. Viedli k obmedzeniam v doprave, uzavretiu škôl i čerpacích staníc, z ktorých štvrtine došlo palivo pre štrajk zamestnancov rafinérií.
Zväz ropného priemyslu informoval, že problémy s dodávkami hlási ešte asi pätina z 12.500 čerpacích staníc, avšak "tento konflikt je v záverečnej fáze". Najväčšie problémy s nedostatkom benzínu pretrvávali v okolí Paríža a v západnom Francúzsku.
Komplikácie naďalej spôsoboval už mesiac trvajúci štrajk v prístave Fos-Lavera v blízkosti Marseille. V dôsledku neho viaznu dodávky ropy do rafinérií, hoci zamestnanci niektorých sa už rozhodli vrátiť do práce. Podobná situácia bola v normandskom prístave Le Havre.
Šéf odborovej centrály Force Ouvriere Jean-Claude Mailly dnes pripustil, že v protestnom hnutí sa už "prejavuje určitá únava". Dianie okolo dôchodkovej reformy však podľa neho zanechá vo francúzskej spoločnosti hlboké jazvy.
Opoziční socialisti chcú napadnúť ústavnosť dôchodkovej reformy na ústavnom súde, čo však jej konečné presadenie oddiali len nakrátko. Očakáva sa, že Sarkozy zákon podpíše v polovici novembra.
Zdroj: Reuters, AP