MOSKVA. Informovalo o tom ruské ministerstvo zahraničných vecí. K žiadosti sa v priebehu dňa pridalo aj Grécko.
Osobitný súd pre zločiny režimu Saddáma Husajna odsúdil Azíza na smrť obesením za perzekúciu islamských strán. Azíz (74) bol v oblasti zahraničnej politiky hlavnou tvárou Saddámovho režimu, v ktorého vedení bol jediným kresťanom. Proti vykonaniu rozsudku smrti sa predtým vyslovil aj Vatikán s tým, že zmiernenie trestu by pomohlo zmiereniu a opätovnému nastoleniu mieru a spravodlivosti v Iraku.
"Z elementárneho humánneho hľadiska je evidentné, že jeho situácia si vyžaduje zhovievavosť," uviedlo ruské ministerstvo v stanovisku, v ktorom konštatovalo, že Azíz má vysoký vek a trpí zdravotnými problémami.
Rusko bolo dôrazne proti Spojenými štátmi vedenému vojenskému zásahu proti Saddámovmu režimu v Iraku v roku 2003. Azíza vlani odsúdili na 15 rokov väzenia v súvislosti so zabitím desiatok obchodníkov v roku 1992 a na ďalších sedem rokov za účasť na nútenom vysídľovaní Kurdov zo severného Iraku počas Saddámovej vlády.
Ruský prezident Dmitrij Medvedev dnes rovnako vyjadril nádej, že sa Azerbajdžanu a Arménsku podarí dohodnúť na princípoch mierovej dohody o separatistickom Náhornom Karabachu do začiatku decembra.
Medvedev to povedal po rokovaní arménskeho prezidenta Serža Sarkisiana, rodáka z Náhorného Karabachu, s azerbajdžanskou hlavou štátu Ilhamom Alijevom v juhoruskom meste Astrachaň, ktorým ruský prezident predsedal.
Schválenie základných princípov budúcej mierovej dohody by otvorilo cestu k vyriešeniu konfliktu o Náhorný Karabach po rokoch neúspešných diplomatických snáh Ruska, USA a Francúzska.
Úplný prielom však nemožno v dohľadnom čase očakávať, keďže konflikt v Náhornom Karabachu, kde pred dvoma dekádami vypukli boje, sprevádzajú viaceré citlivé otázky.
Medvedev po stretnutí Sarkisiana s Alijevom povedal, že základné princípy dohody by mohli byť pripravené do summitu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe v Kazachstane, ktorý sa uskutoční v dňoch 1.-2. decembra.
Medvedev tiež povedal, že Arménsko a Azerbajdžan, ktoré sú technicky stále ešte vo vojne o Náhorný Karabach, súhlasili, že si vymenia zajatcov.