Agentúrnu správu sme nahradili autorským materiálom denníka SME
BUENOS AIRES, BRATISLAVA. Odišiel priskoro. Mnoho Argentínčanov si to pomyslelo, keď sa v stredu dozvedeli, že ich bývalý prezident Nestor Kirchner (60) náhle zomrel na infarkt.
Napriek tomu, že už neobýval prezidentský palác, ktorý prenechal svojej manželke Cristine, špekulovalo sa, že sa doň ešte vráti.
Dal prednosť manželke
V posledných voľbách sa vzdal kandidatúry v jej prospech a Argentínčania ju v roku 2007 zvolili za prezidentku aj preto, že ju odporučil on. Predpokladalo sa, že už o rok bude znovu kandidovať a s manželkou si druhý raz vymenia rolu.
Prezidentka Kirchnerová bola v čase úmrtia pri manželovi. Exprezident mal problémy so srdcom už dlhšie a absolvoval viaceré operácie.
Myslel ekonomicky
Kirchner bol doma populárny najmä vďaka tomu, že po rozvrátenej ekonomike na začiatku druhého milénia postavil rozpočet krajiny na nohy. Sympatie si získal aj podporovaním procesov proti členom vojenskej junty, ktorá na prelome 70. a 80. rokov unášala a zabíjala svojich kritikov. Podľa BBC sa však našli aj takí, ktorým sa vládnutie dynastie Kirchnerovcov nepáčilo.
Kritici ich obviňovali, že svoju moc zneužívajú na osobné obohacovanie sa. Úvahy, že spoločne by sa mohli striedať pri moci až šestnásť rokov, im tiež nedávali na popularite.
Práve pre Kirchnerove schopnosti orientovať sa v ekonomike sa hovorilo, že by mohol v budúcich voľbách nahradiť svoju manželku.
Vplyvný ako Perón
Financial Times jej napríklad vyčítal, že dobre hospodárske výsledky udržala vďaka inflácii. Ako však britský denník hneď dodáva, jej manžel v pozadí spolurčoval smer krajiny. Podľa nich bol Nestor Kirchner najvplyvnejším argentínskym politikom od čias Juana Dominga Peróna.