Atény 27. mája (TASR) - V gréckej metropole sa v pondelok otvoria brány nezvyčajnej výstavy - 200 byzantských vyobrazení Ježiša Krista, z ktorých najstaršie pochádza zo 4. storočia. Jedným z gestorov výstavy je aj grécka pravoslávna cirkev. Výstava, ktorá v aténskom Byzantskom múzeu potrvá do 31. júla, má názov Veľké a úžasné tajomstvo.
Jedným z najvzácnejších exponátov je Ježiš, vytesaný z bieleho mramoru, ktorý hrá uprostred zvierat na lýre, čím pripomína antického Orfea. Prirovnanie Ježiša k Orfeovi sa objavilo u prvých kresťanských filozofov v 2. storočí.
Ďalším lákadlom výstavy sa nepochybne stane vzácny rukopis z 10. storočia a deväť ikon z kláštora sv. Kataríny na Sinaji, ktoré vznikli v 6.-15. storočí.
Podľa slov aténskeho arcibiskupa Christodulosa je jedna z ikon, predstavujúca Krista Pantokratóra, najstaršou prenosnou ikonou na svete. Jej výnimočnosť podčiarkuje aj skutočnosť, že doteraz nikdy neopustila múry kláštora, a "preto naša vďaka patrí arcibiskupovi Damianosovi zo sv. Kataríny a prezidentovi Husnímu Mubarakovi," povedal arcibiskup Christodulos na tlačovej besede.
Podľa riaditeľa múzea Dmitrisa Konstandiosa sa aténska výstava zaraďuje k najväčším výstavám byzantského umenia v histórii, pričom tvorí dôstojné pokračovanie solúnskej prehliadky pokladov z vrchu Athos v roku 1997 a byzantských ikon v newyorskom Metropolitan Museum.
Prostredníctvom ikon, obrazov, sôch a výšiviek výstava načrtáva päť období Ježišovho života - zvestovanie, narodenie, trojročné pôsobenie v úlohe učiteľa a kazateľa, ukrižovanie a napokon nanebovstúpenie, pričom tu možno nájsť aj ikonu z 11. storočia, znázorňujúcu posledný súd.
Tretina exponátov pochádza z depozitov aténskeho múzea, ostatné zapožičali múzeá z kontinentálneho Grécka, Kréty, Korfu a kláštor sv. Kataríny na Sinaji.