PEKING. Čínska armáda uskutočnila svoje vôbec prvé spoločné manévre pozemných a vzdušných síl s ostrou streľbou na Tibetskej náhornej plošine. To však môže vyvolať poplach v susednej Indii, kde vládne nervozita, píše tlačová agentúra AP.
Vojenské cvičenie prebehlo v nadmorskej výške viac ako 4700 metrov a zúčastnili sa ho stíhacie lietadlá, útočné vrtuľníky, delostrelectvo, bojové tanky a elektronické bojové jednotky. Informoval o tom dnes čínsky Denník ľudovej oslobodzovacej armády (Ťie-fang-ťün Pao).
V rámci zvyčajného zachovávania vojenských tajomstiev nebolo zverejnené presné miesto manévrov. Takmer celé územie Tibetskej náhornej plošiny sa nachádza v nadmorskej výške 4000 metrov a viac.
Cvičenia ešte zvýšia obavy susednej Indie zo zhromažďovania čínskej armády v Tibete. Obe krajiny bojovali v roku 1963 v krátkej, ale krvavej pohraničnej vojne a naďalej vedú spor o územie, na ktoré si nárokujú. Len nedávno sa indické Naí Dillí sťažovalo, že čínski vojaci popri spoločnej hranici sú čoraz agresívnejší, a vyjadrilo obavy nad čoraz bližšími vzťahmi Číny s armádou Pakistanu, zarytého súpera Indie.
Manévre sú súčasťou stratégie Pekingu zdokonaľovať výcvik a prepojenie medzi vzdušnými, pozemnými a námornými silami. Zmena vo výcviku prišla po 20-ročnom procese získavania sofistikovanejšej výzbroje, zväčša od Ruska.