BANGKOK.
"Ani teraz ešte nie je neskoro," vyzval v thajskom Bangkoku pred prvými všeobecnými voľbami v Mjanmarsku po 20 rokoch.
Najslávnejším politickým väzňom v Mjanmarsku je laureátka Nobelovej ceny za mier, šéfka opozície Aun Schan Su Ťij. Jej terajšie domáce väzenie by sa malo skončiť 13. novembra.
V Mjanmarsku, kde vládne vojenská junta, majú odhadom 2100 politických väzňov. Tamojšie úrady naznačili, že sa chystajú pred voľbami prepustiť na slobodu 11.000 väzňov, očakáva sa však, sa amnestovaní budú páchatelia bežných trestných činov, nie politickí väzni.
Generálny tajomník OSN sa zastavil v Thajsku cestou na summit OSN a Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN), ktorý sa tento týždeň koná vo vietnamskom Hanoji. Mjanmarsko je členom ASEAN, rovnako ako Brunej, Filipíny, Indonézia, Kambodža, Laos, Malajzia, Singapur, Thajsko a Vietnam.
Šéf OSN uviedol, že by sa v Hanoji mal osobitne stretnúť s mjanmarským premiérom Theinom Seinom.
V Bangkoku sa už stretol s thajským premiérom Abhisitom Vedždžadžívom, voči ktorému smerovali protivládne protesty v hlavnom meste od marca do mája tohto roka. Demonštrácie sa skončili krvavými pouličnými zrážkami, v ktorých zahynulo 91 ľudí, vrátane 11 vojakov a policajtov.
Asi 400 stúpencov Zjednoteného frontu za demokraciu a proti diktatúre, ako sa demonštranti nazývajú, sa zhromaždilo pred sídlom OSN v Bangkoku, aby upozornilo Pan Ki-muna na to, že sa 17 ich vedúcich predstaviteľov a takmer 200 stúpencov ešte stále nachádza vo väzení.
"Zločiny proti ľudskosti vládnych síl... boli čestne vyšetrené a skutoční teroristi v Thajsku zostávajú pri moci," konštatujú v petícii, ktorú odovzdali generálnemu tajomníkovi OSN.
Podľa neho však ide o vnútropolitickú záležitosť Thajska, ktorú si musia vyriešiť samotní Thajčania. Pan pochválil thajskú vládu za zriadenie zmierovacej komisie, ktorá má zákrok voči demonštrantom prešetriť a hľadať riešenia politických problémov Thajska pokojnou cestou. OSN je pripravená poskytnúť komisii technickú pomoc, dodal.
Zdroj: DPA