Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
PARÍŽ. BRATISLAVA. Konečnú podobu penzijnej reformy, ktorá zvyšuje odchod do dôchodku zo 60 na 62 rokov, schválil v utorok Senát. A to aj napriek protestom, ktoré sa konali za oknami jeho budovy.
Tam sa zhromaždili stovky nespokojných študentov, ktorí dôchodkovú reformu považujú za nespravodlivú. Demonštrácia však bola podľa denníka Le Monde pokojná.
Po týždňoch masových demonštrácií sa situácia upokojila, čomu napomohli aj školské prázdniny. Napriek vyhláseniam zástupcov študentov, že v demonštráciách nepoľavia, sa v blízkej budúcnosti neočakávajú nijaké väčšie protesty.
Situácia sa začína stabilizovať aj v doprave. Vlakové spojenia fungujú už na 80 percent. Podobne je to aj s rafinériami. Odborové zväzy troch rafinérii už v piatok odhlasovali ukončenie štrajkov.
Pracovníci zvyšných rafinérií však trvajú na svojom pôvodnom postoji a plánujú protesty už začiatkom novembra.
Najhoršia situácia je v Marseille, kde štrajkujú nielen zamestnanci prístavu, ale aj smetiari. Tankery s odpadom nemohli vyplávať na more a smeti sa teraz nahromadili v uliciach mestách.
Ťažkej situácii čelia aj lode, ktoré sú uväznené na mori a pre štrajk nemôžu vplávať do prístavu.
Dôchodkovú reformu, ktorú fakticky čaká už len konečné schválenie v Národnom zhromažení a podpis prezidenta Nicolasa Sarkozyho, už masové protesty nezastavia.