Po pondelňajšom zemetrasení a následných vlnách cunami zomrelo najmenej 113 Indonézanov, vyše 500 ľudí je nezvestných. Slovák, ktorý žije na úpätí sopky, hovorí, že na mieste vládne chaos.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
JAKARTA. Trojmetrové vlny cunami vyvolané silným pondelkovým zemetrasením neďaleko západného pobrežia indonézskeho ostrova Sumatra spláchli do mora desať dedín a usmrtili najmenej 113 domorodcov odľahlého súostrovia Mentawaj.
Vyše 500 ľudí je podľa miestnych úradov stále nezvestných vrátane ôsmich až desiatich Austrálčanov plaviacich sa na turistickej lodi, ktorá sa po zemetrasení stratila bez stopy.
Stena z vody Najväčšie škody napáchal živel po zemetrasení so silou 7,5 magnitúda na ostrove Južný Pagai, kde „stena bielej vody", ako ju opísali austrálski surferi pre denník Jakarta Globe, prenikla asi 600 metrov do vnútrozemia a na ostrove Severný Pagai dosahovala až po strechy domov. Záchranné práce komplikujú vytrvalý dážď a silný vietor.
Posledné zemetrasenie v tejto oblasti usmrtilo v septembri minulého roku asi tisíc obyvateľov v neďalekom Padangu.
Erupcia Merapi Deň po zemetrasení sa v utorok podvečer ozvala aj sopka Merapi, jedna z najaktívnejších sopiek Indonézie, ležiaca v centrálnej časti ostrova Jáva.
Takmer tritisíc metrov vysoký vulkán Gunung Merapi, v preklade Hora ohňa, vybuchol včera krátko pred zotmením miestneho času. Ako informoval vládny vulkanológ, sopka vychrlila horúci dym, kamene a vulkanický popol do výšky 1,5 kilometra, pričom zranila niekoľko desiatok obyvateľov žijúcich na jej svahoch.
Podľa agentúry AP, ktorá cituje miestnych lekárov zomrelo v dôsledku erupcie minimálne 18 ľudí vrátane trojmesačného dieťaťa.
NIČIVÉ CUNAMI
Október 2010: Západné pobrežie Indonézie, minimálne 113 obetí, vyše 500 nezvestných. September 2009: Súostrovie Samoa, vyše 200 obetí. Júl 2006: Jáva, 668 mŕtvych, 100 tisíc ľudí zasiahnutých. December 2004: Jedna z najväčších prírodných katastrof v histórii. Epicentrum pri Sumatre, vyše 200 tisíc obetí.
U mnohých obyvateľov erupcia vyvolala obavy zo zemetrasenia. V roku 2006 po prvých otrasoch Merapi totiž prišlo zemetrasenie, ktoré si v Jogjakarte a okolí vyžiadalo vyše 6tisíc obetí.
„Sneží tu popol, vonku sa ťažko dýcha a oči sú hneď plné nepríjemného prachu. Vládne tu chaos, prebieha evakuácia, na pomoc prišlo vojsko, oblasť neďaleko môjho bydliska je už uzavretá," povedal SME Dušan Kmeť, Slovák, ktorý žije priamo na úpätí Merapi a učí tu angličtinu.
Strážca sopky V najbližšej dedine pod kráterom, v nadmorskej výške asi tisíc metrov nad morom, býva aj Mbah Marijan, ktorý je akýmsi mystickým strážcom Merapi. Hovorí sa, že kým sám nepožehná evakuáciu, domorodci zostávajú vo svojich príbytkoch.
Nasvedčuje tomu aj to, že tesne pred prvou erupciou Merapi boli evakuačné kempy takmer prázdne. Indonézske úrady ešte v pondelok zvýšili stupeň ohrozenia na najvyšší a v okruhu desať kilometrov okolo sopky nariadili evakuáciu asi 15-tisíc obyvateľov.
V ohnivom kruhu zabíjajú oceán aj sopky
V Indickom oceáne nie je cunami nič nové. Na Vianoce roku 2004 tu zabilo 230 tisíc ľudí.
1. Čo je Ohnivý kruh?
Hovorí sa tak nepokojnej oblasti po okrajoch Tichého oceána, kde sa stretávajú tektonické platne. Začína sa pri Novom Zélande, pokračuje cez Indonéziu, Japonsko, západné pobrežie Spojených štátov, Mexiko a končí sa v Čile. Odohráva sa tu až 90 percent zemetrasení, nachádza sa tu polovica všetkých činných sopiek sveta.
2. Ako súvisí zemetrasenie s cunami?
Cunami vzniká vtedy, keď sa jedna z tektonických dosiek počas zemetrasenia dostáva nad druhú, čím vytláča množstvo vody. Vlny sa z epicentra zemetrasenia šíria na všetky strany.
Cunami sa v hĺbke pohybuje rýchlo, spomaľuje pred príchodom na pevninu, kde vlny viditeľne rastú. Pri náraze dostahujú výšku niekoľko metrov.
3. Dá sa cunami predpovedať?
Nie celkom. Náznakom príchodu veľkej vlny síce môže byť náhly silný odliv, no neplatí to vždy. Vedci však vypracovali varovný systém, ktorý vie vďaka bójam v mori aspoň čiastočne predpovedať smer vlny a varovať ľudí na pobreží.
4. Aké bolo najničivejšie cunami histórie?
Na Vianoce v roku 2004 cunami v Indickom oceáne zabilo vyše 230 tisíc ľudí v 14 krajinách vrátane mnohých turistov. Najviac ľudí zomrelo v Indonézii, asi 165 tisíc.
5. Prečo sa Indonézania boja sopky Merapi?
Merapi je najaktívnejší vulkán na ostrovoch. Na jej svahoch žijú tisíce ľudí, hoci pravidelne vybuchuje. Pri poslednej erupcii zomreli dvaja ľudia, v roku 1930 zabila až 1300 ľudí, v roku 1994 sedemdesiat. Naposledy vybuchla pred štyrmi rokmi.
6. Koľko má Indonézia aktívnych sopiek?
V ázijskej krajine so 17 500 ostrovmi je až 129 aktívnych vulkánov.
Matúš Krčmárik
Autor: Juraj Sedlák