NEW YORK. V Bezpečnostnej rade OSN to dnes vyhlásil šéf svetovej organizácie pre mierové operácie Alain Le Roy.
V južnom Sudáne sa má 9. januára uskutočniť referendum o nezávislosti a OSN zvažuje možnosti na posilnenie bezpečnosti v oblasti.
Veľvyslankyňa USA Susan Riceová uviedla, že existuje možnosť dočasného zvýšenia 10.000 vojakov a policajtov OSN v Sudáne, známych ako UNMIS, s cieľom lepšieho monitorovania rizikových miest na severojužnej hranici.
Le Roy však vyhlásil, že posilnenie počtu modrých prilieb nepomôže.
"Zvýšenie počtu jednotiek neumožní UNMIS zabrániť či dokonca zvládnuť stret dvoch armád," povedal 15-člennej BR OSN. "Našim najlepším dostupným nástrojom proti návratu vojny ostáva náš záväzok v prospech politickej dohody... strán v nevyriešených kľúčových otázkach."
Predstavitelia OSN súkromne vylúčili možnosť posilnenia misie UNMIS s tým, že nie je jasné, či by sa na tom BR OSN zhodla, a pred plánovaným referendom ostáva už príliš málo času.
Le Roy informoval, že prípravy na plebiscit o nezávislosti Juhu sú vážne oneskorené. Podobne je to aj so separátnym referendom o tom, či na ropu bohatý centrálny región Abyei sa pripojí k juhu alebo ostane súčasťou severu.
Presná poloha hranice medzi severným a južným Sudánom je sporná. Napriek mierovej dohode medzi oboma stranami z roku 2005 dochádza pozdĺž demarkačnej línie opakovane k ozbrojeným zrážkam.
Referendum je dôležitou súčasťou mierovej dohody, ktorá ukončila 20 rokov trvajúcu občiansku vojnu medzi Severom, obývaným prevažne Arabmi, a medzi Juhom, kde prevláda africké obyvateľstvo. V konflikte zatiaľ zahynuli viac ako dva milióny ľudí.
Zdroj: Reuters