GUANTÁNAMO.
Priznanie na americkom súde pre vojnové zločiny je súčasťou dohody, ktorá má obmedziť konečný trest obžalovaného.
Khadrovi v prípade odsúdenia hrozí doživotný trest. Rodáka z Toronta zajali americké jednotky v Afganistane vo veku 15 rokov, v súčasnosti má 24.
Priznal sa, že sa spolčil s teroristickou organizáciou al-Káida a v roku 2002 granátom zabil amerického vojaka. Vinu priznal aj v obvineniach, že umiestnil improvizované výbušné zariadenie a od teroristickej siete dostal výcvik v narábaní so zbraňami.
Podmienky dohody o vine a treste neboli bezprostredne zverejnené. Právnici však údajne diskutovali o dohode, že si Khadr odpyká ďalší rok na Guantáname a sedem následných rokov v kanadskom väzení.
Dohoda by ukončila všeobecne kritizovaný proces, ktorý urobil z USA prvú západnú krajinu od druhej svetovej vojny, stíhajúcu na súde pre vojnové zločiny niekoho, kto bol v čase údajného zločinu mladistvý.
Khadr je posledným občanom západnej krajiny, ktorý je väznený na Guantáname. Zároveň je druhým človekom, ktorý sa priznal k obvineniu pred vojenským tribunálom počas administrácie prezidenta USA Baracka Obamu.
Vojenský tribunál je osobitným orgánom v systéme americkej armádnej justície, ktorú zaviedol Obamov predchodca George W. Bush pre súdenie osôb zadržiavaných na Guantáname.