PARÍŽ. „Štrajk časti zamestnancov France Info nám neumožňuje zabezpečiť vysielanie všetkých našich zvyčajných programov,“ ohlási populárne francúzske verejnoprávne rádio a namiesto správ pustí hudbu.
Pre celonárodný štrajk proti dôchodkovej reforme už nevyšli noviny, niektoré vlaky nechodia, a v poštových schránkach bola pár dní len reklama. Časť ciest blokovala operácia Slimák, časť učiteľov neučila.
Univerzitu v Nanterre pri Paríži obsadili štrajkujúci študenti, iné školy si z obáv zaplatili viac ochrankárov. V Paríži speváčka Lady Gaga zrušila koncerty a v Marseille prestali pracovať smetiari. Pre zablokované rafinérie chýba benzín všade.
Reformu v Senáte nestopli Štrajk ochromil Francúzsko, ale projekt prezidenta Nicolasa Sarkozyho nezastavil. V piatok večer Senát schválil reformu, ktorá zvyšuje vek odchodu do dôchodku zo 60 na 62 rokov. Aby začal plaftiť zákon, ktorý má štátu ušetriť 72 miliárd eur, musia ho znovu schváliť obe komory parlamentu.
Senát hlasuje zajtra, Národné zhromaždenie v stredu.
Reforma Dôchodková reforma je kľúčovým bodom Sarkozyho plánu šetrenia, napriek odporu verejnosti vláda schválila len menšie zmeny zákona, zákonodarcovia o nej budú hlasovať tento týždeň.
Odbory sa nevzdávajú. Na štvrtok sľubujú protest podobný tým, ktoré vyhnali do ulíc státisíce Francúzov, aj pokračovanie štrajkov. Ľudia stoja nateraz za nimi. Sarkozyho popularita klesla na rekordne nízkych 29 percent a protesty podporuje 63 percent.
Otázka je však, dokedy. Podpora protestov klesla a podľa niektorých prieskumov Francúzi nesúhlasia so štrajkami po definitívnom schválení reformy.
Nie je žiadnym tajomstvom, že štrajkuje len menšina. Minulý týždeň bolo podľa vládnych údajov zablokovaných menej ako 10 percent gymnázií, cez víkend nepremávali len dva z desiatich rýchlovlakov TGV.
Dôchodok či benzín? Štrajk ostro kritizoval aj denník Le Monde, ktorý Sarkozyho nešetrí. Keď ho minulý týždeň po deviaty raz v tomto roku nevytlačili, na titulnej strane obvinil „menšinové a nekontrolované“ časti odborov z „nezodpovednosti a netolerancie“.
Tento týždeň, ktorý predchádza Dušičkám a vo Francúzsku je prázdninový, môže odborom zlomiť krk. Sarkozy sa podľa kuloárnych informácií nespolieha len na policajné zásahy pri protestoch. Kalkuluje, že do ulíc pôjde počas prázdnin menej ľudí a hneď, ako prejde reforma, vraj obmení vládu.
A nedostatok benzínu bude teraz podľa komentátorov prekážať oveľa viac. „Ľudia sú solidárni, ale sú aj spotrebitelia, dovolenkári a automobilisti,“ povedal pre Le Monde Guy Groux z think-tanku CNRS. Francúzska väčšina proti reforme sa môže ľahko zmeniť na väčšinu za benzín.