PARÍŽ. Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy má po prvýkrát od svojho nástupu do funkcie v roku 2007 podporu verejnosti nižšiu ako 30 percent. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky uskutočneného agentúrou IFOP, ktorý zverejnil nedeľník Le Journal du Dimanche.
Na základe týchto údajov je so súčasným francúzskym prezidentom spokojných len 29 percent Francúzov, nespokojných je ich naproti tomu až 70 percent. Francúzsky premiér Francois Fillon je podľa prieskumu obľúbený u 47 percent obyvateľov.
Pokles podpory pre Sarkozyho má očividne na svedomí ním presadzovaná dôchodková reforma, proti ktorej sa v krajine už dva mesiace masovo štrajkuje a protestuje. Tieto akcie majú podľa prieskumu IFOP pre denník Ouestr-France (nedeľné vydanie) podporu 63 percent Francúzov.
Zvýšenie veku odchodu do dôchodku pritom označilo za neprijateľné 47 percent opýtaných, 53 percent respondentov s takýmto krokom naopak súhlasí.
Sarkozyho reforma, ktorá zvyšuje vek odchodu do dôchodku zo 60 na 62 rokov, vyvolala v uplynulých týždňoch masové nepokoje v celej krajine.
Francúzske odborové zväzy vo štvrtok oznámili, že v celoštátnych protestoch a štrajkoch budú pokračovať aj v nasledujúcich týždňoch. Ďalšie protestné akcie by sa mali uskutočniť budúci štvrtok a v sobotu 6. novembra.
V dôsledku naďalej pokračujúcich štrajkov zamestnancov rafinérií bola dnes bez paliva štvrtina francúzskych čerpacích staníc a v čase začínajúcich sa 12-dňových školských prázdnin môže byť v niektorých prázdninových strediskách kritická situácia.
Ako pre rozhlasovú stanicu Europe 1 uviedol Raymond Soubie, vysoký poradca prezidenta Nicolasa Sarkozyho, najviac postihnutými regiónmi budú zrejme Bretónsko a departementy Loire-Atlantique a Auvergne.
Na severe krajiny bolo počas tohto víkendu odložených niekoľko futbalových zápasov.
Zablokovaný je hlavný sklad paliva a rafinéria na severozápade krajiny, v Donges, čo znemožňuje dodávky do celého regiónu.
Snahu o rýchle zlepšenie situácie v distribúcii paliva brzdí podľa Soubieho komplikovaná logistika.
Odbory sa sťažujú na policajné zásahy proti štrajkujúcim zamestnancom rafinérií. Hovorca odborového zväzu CGT označil postup polície za "vyhlásenie vojny proti zamestnancom v tejto krajine".
V rámci reformy, ktorú v piatok schválil Senát, by sa do roku 2018 postupne zvýšil minimálny vek odchodu do dôchodku zo 60 na 62 rokov. V prípade ľudí, ktorí neplatili dostatočné sumy do štátneho dôchodkového fondu, by sa vek odchodu do penzie zvýšil zo 65 na 67 rokov.