NEW YORK, TEL AVIV. Internetová stránka WikiLeaks stojí za najväčším únikom tajných vojenských informácií v histórii. Aspoň tak pomenúva fakt, že na web vypustila takmer 400-tisíc dokumentov o vojne v Iraku.
Boj o moc či pravda? Vyplýva z nich, že počet obetí vojny je vyšší, ako sa uvádza, a že Američania sa nečinne prizerali ako iracké bezpečnostné sily mučia Iračanov, či že Irán sa snaží rozširovať vplyv v Iraku.
Čo uniklo? Američania tolerovali, keď iracké jednotky mučili väzňov, vo vojne zrejme zomrelo až 120tisíc Iračanov, iránske komandá útočia aj na amerických vojakov.
Pentagon aktivity WikiLeaks odsúdil, iracký premiér Núri Malíki ich označil za politicky motivovaný cielený únik a bežní Iračania neboli prekvapení.
Zakladateľ WikiLeaks Julian Assange na tlačovke povedal, že informácie zverejnil preto, aby sa odhalila pravda. Je možné, že dokumenty o niektorých incidentoch môžu slúžiť aj ako podklady pre súdne procesy.
Podľa WikiLeaks si americká armáda robila podrobné záznamy o incidentoch aj o počte obetí. Tvrdila však niečo iné.
Američania napríklad nikdy nevedeli vyčísliť počet obetí vojny. Hovorili o nedokonalých záznamoch irackých úradov a o neexistujúcom systéme registrácie obetí. Mimovládky, ktoré spočítavajú obete, hovoria, že po tom, čo si preštudovali dokumenty z WikiLeaks, zvyšujú svoj odhad o 15-tisíc obetí.
To by znamenalo, že vo vojne zomrelo okolo 120-tisíc Iračanov. Iracká vláda tvrdí, že ich bolo okolo 85-tisíc.
Pre Malíkiho budú problémom najmä pasáže o mučení v irackých väzniciach. Existujú záznamy o preplnených celách, dobitých väzňoch či o popáleninách od cigariet.
Na zlý stav irackého väzenstva upozorňujú mimovládky už roky. Teraz sa ukázalo, že Američania nad tým privierali oči.
Tento spôsob napĺňania práva na informácie je nešťastný, myslí si Peter Schutz.
Irán útočí komandami Malíki vyhlasuje, že za únikom informácií sú jeho politickí oponenti. Prišiel totiž v čase, keď sa pokúša opäť zostaviť kabinet. Pentagon informácie o tom, že nezasiahol proti irackej divokej „spravodlivosti“, odmieta. Podľa neho WikiLeaks vytrhli z kontextu niektoré incidenty. Má to platiť aj pre prípady, keď pre zlyhania jednotiek zomierali civilisti.
WikiLeaks tiež potvrdili domnienky, že udalosti v Iraku sa snaží ovplyvňovať Irán. Elitné Revolučné gardy majú vraj v Iraku svoje komandá, ktoré útočia na irackých predstaviteľov aj americké jednotky.