PRAHA, BRATISLAVA. Pravicovej vláde premiéra Petra Nečasa sa po takmer piatich mesiacoch skončili zlaté časy bez opozície. Sociálni demokrati (ČSSD) v druhom kole senátnych volieb získali 12 kresiel a prvýkrát v histórii ovládli hornú komoru parlamentu.
V Senáte majú po víkendových voľbách 41 hlasov z 81 a dokážu blokovať vládne zákony aj bez podpory komunistov. Donútia tak pravicový kabinet rokovať s nimi o každom zásadnejšom zákone či reforme.
Hoci snemovňa, v ktorej má vláda pohodlnú väčšinu 118 hlasov, môže Senát pri mnohých zákonoch prehlasovať, stratí tým čas a môže prísť o podporu opozície pri zákonoch, kde sa bez súhlasu hornej komory nezaobíde.
Musia rokovať „Komunálne a senátne voľby ukázali, že vládna koalícia nemá na svojej strane väčšinu verejnosti a bude to mať vplyv na každodennú politiku.
Vláda už nemôže schvaľovať zákony ako na bežiacom páse a musí s opozíciou vyjednávať,“ povedal pre SME politológ Jiří Pehe.
Sociálna demokracia sa hneď po voľbách prihlásila o slovo.
Význam Senátu Súhlas Senátu je potrebný a snemovňa ho nemôže prehlasovať: pri schvaľovaní vojenských misií, pri medzinárodných zmluvách (s Vatikánom alebo pri protiraketovej obrane s USA), pri zmene volebných pravidiel, pri zmene ústavy, napr. spôsobe voľby hlavy štátu či imunite, len Senát schvaľuje ústavných sudcov, ktorých navrhne prezident, desať senátorov môže navrhnúť kandidáta na prezidenta.
„Ľudia, ktorí prišli k voľbám, chceli dať najavo, že s touto politikou nesúhlasia a že vyžadujú zmenu. Vyzývam vládu Petra Nečasa, aby vo svetle volebných výsledkov prehodnotila svoju doterajšiu politiku,“ vyhlásil pre Český rozhlas šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.
Senát tak môže ukončiť české vojenské misie v zahraničí, ako tú v Afganistane a bez jeho súhlasu nie je možné v Česku zaviesť priamu voľbu prezidenta, ako plánovala vláda.
„Najviditeľnejší konflikt sa bude v krátkom čase týkať zmien v Zákonníku práce, s ktorými sociálna demokracia nesúhlasí, a pri dôchodkovej reforme, v ktorej nie je zhoda a vláda ju chcela presadiť rýchlo,“ hovorí Pehe.
Slabá koalícia Po komunálnych a senátnych voľbách má Česko silnú opozíciu a oslabenú vládu. Jej najsilnejšia strana, občianski demokrati (ODS) prehrali v jednom roku parlamentné, komunálne i senátne voľby.
„Po májových voľbách mohli zostaviť vládu len preto, že víťazná ČSSD nemala koaličný potenciál. ODS stratila 800tisíc voličov, prišla o 16 percent hlasov, teraz o niekoľko štatutárnych miest, tisíce zastupiteľov a väčšinu v Senáte, to sú obrovské prehry, ktoré stranu a jej predsedu oslabujú,“ hovorí Pehe.
Ešte horšie je na tom ďalšia z vládnych strán Veci verejné Radka Johna, ktorá v májových parlamentných voľbách prekvapila, keď získala 11 percent, ale neuspela v komunálnych ani v senátnych voľbách.
Podľa Peheho bude mať krajina veľmi nestabilnú vládu. „Nedal by som ruku do ohňa, že vláda prežije pol roka alebo rok,“ dodal.
Sobotka si poistil vedenie
Sociálni demokrati vyhrali tretíkrát. Prvý raz získali reálnu moc.
PRAHA, BRATISLAVA. Supervolebný rok bol pre sociálnych demokratov (ČSSD) požehnaný a prekliaty zároveň. Vo voľbách na všetkých úrovniach sa stala papierovo najsilnejšou stranou, ale bez skutočnej moci.
Ľavica vyhrala tretíkrát V májových parlamentných voľbách zvíťazili sociálni demokrati so ziskom 22 percent, ale nevedeli zostaviť vládu. Po komunálnych voľbách sa scenár opakoval. Zvíťazili v mnohých mestách a obciach, ale pravicové strany podpisujú koalície bez nich.
Zlomilo sa to až pri senátnych voľbách, kde ČSSD neobhajovala ani jedno kreslo senátora, zato ich získala 12.
Presne toľko, koľko potrebovala na ovládnutie Senátu. „Prehliadanie opozície sa skončilo,“ vyhlásil voľbách sociálny demokrat Zdeněk Škromach.
Strana zvrátila výsledok v asi najsledovanejšom dueli v Ostrave. V prvom kole tam zvíťazila kontroverzná starostka a senátorka Liana Janáčková (56), známa mnohými protirómskymi vyhláseniami. Do druhého kola mala podporu premiéra a šéfa ODS Petra Nečasa, hoci z ODS vystúpila v roku 2004.
Ako kandidátka nezávislých bola pre pravicu lepšou voľbou ako kandidát ČSSD Antoním Maštalíř. V druhom kole však prehrala. Aj vďaka predvolebnej kampani, v ktorej voličom rozdávala zápalky.
Prehrali jej to zápalky Problémom sa stali v čase, keď ostravský súd vyniesol tresty za podpaľačský útok neonacistov na dom rodiny malej Natálky. „Nebyť tej aféry okolo letáku a zápaliek, neprehrala by som,“ povedala médiám Janáčková, ktorá tak v Senáte končí.
Podľa politológov sa pre sociálnu demokraciu skončila éra bývalého šéfa strany Jiřího Paroubka. „Vyhrali tretie voľby, čo posilňuje pozíciu Sobotku vo vedení a je takmer isté, že si ho budúci rok strana zvolí za riadneho predsedu strany,“ povedal politológ Jiří Pehe.
Miriam Zsilleová