VIEDEŇ. Niekoľko európskych krajne pravicových strán ukončilo dnes dvojdňové stretnutie vo Viedni, na ktorom sa zaviazalo, že bude presadzovať referendum občanov Európskej únie proti začleneniu Turecka do eurobloku.
Šéf Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinz-Christian Strache oznámil tento cieľ po rozhovoroch s kolegami z krajne pravicových strán Belgicka, Slovenska, Talianska, Dánska a Švédska. Témou rozhovorov bola "situácia EÚ po prijatí Lisabonskej zmluvy".
Neverejné stretnutie sa uskutočnilo v hoteli The Imperial Riding School Vienna z iniciatívy FPÖ. Zo Slovenska bol pozvaný predseda SNS Ján Slota.
Ako však dnes pre TASR ozrejmila hovorkyňa národniarov Jana Benková, líder strany sa nakoniec pre pracovné povinnosti podujatia nemohol zúčastniť. V piatok ho preto na stretnutí zastúpil prvý podpredseda SNS Andrej Danko.
Podľa skoršieho vyhlásenia Andreasa Mölzera, vedúceho delegácie FPÖ v Európskom parlamente, išlo o "konferenciu etablovaných pravicových strán".
Pozvanie však nedostali zástupcovia radikálnych strán Jobbik (Maďarsko), Ataka (Bulharsko) a francúzskeho Národného frontu, hoci rakúski slobodní s nimi udržiavajú kontakty. Naopak, pozvaní boli politici z Flámskeho bloku (Belgicko) či Ligy severu (Taliansko).
Strache dnes oznámil novinárom na tlačovej konferencii, že v zápase proti "nesprávnemu vývoju" je potrebná lepšia spolupráca. Varoval, že Európa pôjde "dramatickou nesprávnou cestou", ak do EÚ vezmú "neeurópske krajiny".
"Bude to koniec Európskej únie. Bude to začiatok euro-ázijsko-africkej únie, ktorá úplne odporuje projektu európskeho mieru, a preto neslobodno dovoliť, aby sa to stalo," vyhlásil rakúsky ultrapravicový politik. Ten už počas dnešného dňa oznámil spoločný názor európskych krajne pravicových strán, že Turecko nemá miesto v Európe a že o tejto záležitosti by mali mať možnosť rozhodnúť radoví občania.
Vďaka Lisabonskej zmluve, ktorá vstúpila do platnosti vlani 1. decembra, je prvýkrát zaručená aj možnosť usporiadať referendum občanov EÚ o záležitostiach eurobloku. Presné spôsoby vyhlásenia takéto hlasovania však ešte neboli stanovené.
Turecko začalo prístupové rokovania s EÚ v roku 2005, ale odvtedy urobilo iba malý pokrok na ceste do únie.
Informovala agentúra DPA.