Osoby súdené za narúšanie verejného poriadku už nebudú môcť v Rusku organizovať protestné zhromaždenia.
MOSKVA. Dolná komora ruského parlamentu, Štátna duma schválila zmeny v zákone o protestných akciách, ktoré sú podľa mnohých aktivistov ďalším krokom k obmedzovaniu slobody zhromažďovania. Informovala o tom dnes rozhlasová stanica Echo Moskvy.
V rámci najnovších zmien nebudú môcť osoby súdené za narúšanie verejného poriadku organizovať protestné zhromaždenia.
Líder opozičného hnutia Za ľudské práva Lev Ponomariov konštatoval, že spomínané zmeny nebudú mať výrazný dopad na uskutočňovanie demonštrácií, pretože bude ľahké nájsť na ich organizovanie iných ľudí. Poznamenal však, že ide o jedny z mnohých menších pozmenení v zákone, ktoré spolu výrazne obmedzujú slobodu zhromažďovania.
Ako poznamenáva tlačová agentúra RIA Novosti, ruská opozícia dostala tento týždeň po niekoľkých rokoch prvýkrát povolenie na protestnú akciu na Triumfálnom námestí v centre Moskvy. Ide o krok, ktorý mnohí pozorovatelia spájajú s nedávnym odvolaním dlhoročného starostu ruskej metropoly Jurija Lužkova. Ten bol zásadným odporcom pravidelných protestov na tomto mieste.
Moskovská administratíva však dostala list od organizátorov zhromaždenia, v ktorom požadujú, aby sa na akcii mohlo zúčastniť až do 1500 ľudí, namiesto povolených 200. Úrady označili list za "provokáciu".
Približne 500 ľudí následne demonštrovalo v centre Moskvy za uskutočnenie politických reforiem v Rusku a odstúpenie premiéra Vladimira Putina.
Opoziční aktivisti z ľavicových a liberálnych skupín sa zhromaždili pri soche ruského básnika Alexandra Puškina, známeho svojimi protivládnymi postojmi. Protest bol jedným z mála, ktoré povolila moskovská radnica.
Bývalý šachový veľmajster a opozičný líder Garry Kasparov a aktivisti z rôznych politických strán žiadali odstúpenie Putina a ministrov jeho vlády. Demonštranti ho vinia z hospodárskych problémov a podľa nich nedostatočných politických slobôd v Rusku.
"Nemyslím si, že režim vydrží dlho, ale každý deň jeho trvania spôsobuje Rusku obrovské škody," uviedol Kasparov pre tlačovú agentúru AP.
Líder Ľavicového frontu Sergej Udaľcov vyhlásil, že protestujúci žiadajú zavedenie slobodných volieb do všetkých vládnych úradov, ako i uskutočnenie výrazných politických a hospodárskych reforiem.
Prejavovanie sympatií verejnosti s opozičnými silami je v Rusku minimálne. V regiónoch ako Moskva úrady maria jej zhromaždenia, proti ktorým občas zasahuje i polícia.