Moskva 27. mája (TASR) - Predsedom federálnej politickej rady ruskej Únie pravicových síl (SPS) sa na zjednocovacom zjazde strany v Moskve, ktorý sa skončil po 22 hodinách rokovania až dnes ráno, stal poslanec ruskej Štátnej dumy Boris Nemcov. SPS, ktorá v posledných voľbách do Dumy ako koalícia niekoľkých pravicových strán skončila na štvrtom mieste, bude odteraz vystupovať ako strana s jednotným členstvom.
Zlúčenie deviatich pravicových subjektov do SPS bolo potrebné aj preto, aby subjekt vyhovel ruskému volebnému zákonu, ktorý v roku 2003 neumožní kandidovať koalíciám. Zákon navyše stanovuje, že na voľbách sa môžu zúčastnil len subjekty, ktoré vzniknú najneskôr 12 mesiacov pred termínom volieb.
Zjednotené ruská pravica si kladie za cieľ postaviť sa na obranu demokracie v Rusku a chce obhajovať tržnú ekonomiku. V schválenom programe sa okrem iného uvádza, že Únia pravicových síl chce "vrátiť Rusko raz a navždy na cestu, ktorou ide západoeurópska civilizácia".
SPS sa deklarovala ako opozičný subjekt voči Kremľu. Jednotlivé kroky vlády bude SPS podporovať v tom prípade, ak budú zodpovedať programu strany.
Za Nemcova, ktorý boj jasným lídrom zjednotenej pravicovej strany, hlasovalo 237 zo 403 delegátov zjazdu, kým protikandidát Alexej Kara-Murza získal len 88 hlasov. Pred hlasovaním sa kandidatúry na predsednícky post vzdal Jegor Gajdar, ktorý sa však stal jedným z piatich podpredsedov, ktorí budú podľa štatútu tvoriť predsedníctvo 32-člennej politickej rady. Najvyšším orgánom SPS bude zjazd, ktorý sa má konať raz za dva roky.
Na ďalší chod strany budú mať vplyv okrem predsedu Borisa Nemcova a podpredsedu Gajdara aj poslankyňa Irina Chakamadová, bývalý ruský premiér Sergej Kirijenko a šéf ruskej štátnej elektrárenskej spoločnosti Anatolij Čubajs.
V priebehu zjazdu sa Gajdar svojimi názormi opakovane dostal do opozície a hrozil dokonca jeho odchod z SPS, napokon však väčšina súhlasila s niektorými ústupkami v stanovách. Gajdar tak okrem iného presadil väčší vplyv kolektívneho vedenia SPS a to, že členov strany nebude čakať za nerešpektovanie uznesení, ktoré budú proti ich presvedčeniu, žiaden disciplinárny postih.
Maratón rokovania SPS priniesol aj mnohé úsmevné momenty. Rokovanie trvalo 22 hodín a mnohí delegáti toto pracovné nasadenie nezvládli a v sále zaspali. Pred hlasovaním ich preto kolegovia museli vždy budiť.
(spravodajca TASR Bohdan Kopčák) dem