LOS ANGELES. Informovala o tom tlačová agentúra AP.
Reza Taghavi (71) z kalifornského okresu Orange pravidelne navštevoval Irán kvôli podnikateľským aktivitám. Uväznili ho na základe obvinení, že dal 200 dolárov (143,70 ) osobe podozrivej z väzieb na skupinu vzbúrencov s názvom Tondar.
Túto organizáciu iránske úrady podozrievali z bombového útoku na mešitu v juhoirackom meste Šíráz v roku 2008, pri ktorom zahynulo 14 ľudí.
Taghavi sa vo štvrtok ráno miestneho času vrátil do USA spolu so svojím právnikom, bývalým americkým diplomatom Pierrom Prosperom. Nikdy ho neobžalovali a odmietal, že by úmyselne poskytol peniaze teroristickej frakcii.
Jeho dcéra Leila Taghaviová začiatkom tohto roku uviedla, že jej otec je láskavý a typ človeka, ktorý sa vie rozdať. Jeho nutkanie pomôcť ho priviedlo do ťažkostí.