PARÍŽ. Francúzska vláda v piatok oznámila, že nedostatok paliva, ktorý nastal v dôsledku štrajkov, bude trvať ešte niekoľko dní. Preto sa pre vyrovnanie nedostatku usiluje o jeho dovoz.
Premiér Francois Fillon zvolal v piatok riaditeľov spoločností ropného priemyslu, aby prerokovali otázku oneskorených dodávok paliva, ktoré narušili štrajky v skladoch. Fillon uviedol, že návrat do normálu zaberie ešte "niekoľko ďalších dní".
Minister životného prostredia Jean-Louis Borloo uviedol, že o prideľovacom systéme dodávok paliva sa na stretnutí nehovorilo.
Polícia s použitím sily ukončila blokádu rafinérie
Francúzska polícia prelomila blokádu rafinérie zásobujúcej parížsky región palivom. Poriadkové sily obsadili vstup do rafinérie Grandpuits, odkiaľ odstránili zátarasy a barikády z horiacich pneumatík.
Vláda vydala takzvaný "núdzový dekrét", v ktorom nariaďuje štrajkujúcim pracovníkom vrátiť sa do práce, inak môžu čeliť trestnému stíhaniu. Takýto príkaz môžu úrady vydať v prípade, že štrajk ohrozuje verejnú bezpečnosť.
Sklad rafinérie spoločnosti Total v Grandpuits sa stal baštou odporu voči reforme francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho, ktorá zvyšuje vek odchodu do dôchodku zo 60 na 62 rokov.
Grandpuits je jednou z 12 rafinérií Francúzska, ktoré všetky zablokovali štrajky pracujúcich.
"To, čo sa práve stalo, je mimoriadne vážne," vyhlásil na tlačovej konferencii v Grandpuis, asi 50 km východne od Paríža, predstaviteľ CGT Charles Foulard.
Po týždňoch protestných akcií zostala najmenej štvrtina čerpacích staníc bez paliva a stovky cisternových lodí s nákladom ropy uviazli nevyložené v prístave Marseille. Násilnosti počas protestov študentov dali štrajkom nový rozmer.
Očakáva sa, že francúzsky Senát dnes reformu schváli, a to napriek silnejúcim radikálnym štrajkom a protestom, ktoré ochromili celé Francúzsko, ale najmä dopravu.
Pochod najmenej 4000 študentov v Paríži bol pokojný, avšak v Lyone vypukli vo štvrtok násilnosti a polícia musela použiť vodné delá a slzný plyn, aby zastavila mladých ľudí, ktorí hádzali fľaše a prevrátili najmenej jedno auto.
Demonštranti sa zišli aj pred jadrovou elektrárňou
Francúzski demonštranti protestovali v piatok proti dôchodkovej reforme aj pred jadrovou elektrárňou na západe krajiny.
Okolo 150 demonštrantov blokovalo prístup k elektrárni Civaux. Dovnútra púšťali iba zamestnancov nevyhnutných pre chod zariadenia, uviedol nemenovaný predstaviteľ spoločnosti EDF, ktorá elektráreň prevádzkuje. "Demonštrácia nemá žiadny vplyv na bezpečnosť ani energetický výstup elektrárne," povedal predstaviteľ spoločnosti.
Francúzsko vyrába tri štvrtiny elektrickej energie v jadrových elektrárňach, ale pre protesty muselo v posledných týždňoch veľké množstvá energie dovážať od svojich európskych susedov. V Civaux jeden reaktor stále beží na 100 percent, kým druhý je od víkendu odstavený, keďže čaká na naplnenie novým palivom. Ako vyhlásila spoločnosť EDF, nezdá sa, že by jeho opätovné spustenie demonštrácie nejako ovplyvnili.
Podľa vyhlásenia EDF vo Francúzsku momentálne nevyrába energiu 16 z celkového počtu 58 jadrových reaktorov. Na 12 z nich sa vykonáva pravidelná údržba a štyri sú odstavené pre nečakané technické problémy.