Napriek tomu všetko nasvedčuje tomu, že Si Ťin-pching povedie najľudnatejšiu krajinu a druhú najväčšiu ekonomiku sveta. Stelesňuje totiž konsenzus, ktorým sa snaží strana prezentovať. Čínskym prezidentom by sa mal stať už v roku 2012.
Si sa tento týždeň stal podpredsedom vojenskej komisie komunistickej strany. Tá ovláda vplyvnú armádu s vyše dvoma miliónmi vojakov. Si tak kráča v stopách súčasného prezidenta Chua Ťin-tchaa. Ten vo funkcii skončí v roku 2012 a o rok na to by mal Siovi odovzdať aj stranícke žezlo.
Tohto 57ročného vyštudovaného chemického inžiniera médiá označujú za jedného z „princov“. Teda straníckych funkcionárov, ktorým strmú cestu nahor vydláždili rodičia. Siov otec stranu zakladal, neskôr sa síce dostal do nemilosti Mao Cetunga, no v 80. rokoch už stál pri zrode ekonomických reforiem, ktoré priniesli krajine nebývalý rast.
Aj preto sa médiá zhodujú, že v roku 2012 k zásadnej zmene nepríde. Čína bude naďalej rásť, pokračovať v otváraní ekonomiky a vo zvyšovaní svojho vplyvu vo svete. Jediným rozdielom bude, že nevýrazného Chua vystrieda v prezidentskom úrade nevýrazný Si.