BRATISLAVA.
Vo štvrtok to na konferencii Rozširovanie EÚ na Balkáne v Bratislave povedal vedúci oddelenia Európskej komisie pre stratégiu rozširovania Axel Wallden.
"Rozširovanie na západnom Balkáne nie je zablokované," vyhlásil predstaviteľ exekutívneho orgánu únie. "Proces by bol rýchlejší, ak by krajiny rýchlejšie postupovali v reformách," uviedol. Ako dodal, "európska budúcnosť v týchto krajinách je v rukách vlád jednotlivých kandidátskych štátov".
Zástupca EK pre rozširovanie však pripustil, že celý proces prijímania nových balkánskych krajín do v súčasnosti 27-členného bloku komplikujú aj bilaterálne spory. Spomenul pritom prípad Grécka, ktoré vetuje prijatie Macedónska pre spor okolo názvu tejto bývalej juhoslovanskej republiky.
Zatiaľ najústretovejším krokom zo strany EÚ smerom k západobalkánskym krajinám bolo zrušenie vízovej povinnosti pre občanov Srbska, Čiernej Hory a Macedónska v decembri minulého roka. Podobné opatrenie sa v najbližšom čase bude týkať aj obyvateľov Albánska a Bosny a Hercegoviny, čo v októbri odobril Európsky parlament.
Jedinou balkánskou krajinou, ktorej občania majú naďalej pri cestách do EÚ vízovú povinnosť, tak zostáva Kosovo. Dôvodom sú spory okolo uznania jeho nezávislosti.