RANGÚN.
Predstavitelia vojenskej vlády Mjanmarska (bývalej Barmy) nahradili starú zástavu novou presne o 15.00 h miestneho času. Obrad slávnostnej výmeny sa konal na požiarnej stanici v centre najväčšieho mesta Rangún a počas neho stáli v pozore príslušníci v modrých uniformách.
Nová vlajka má vodorovné pásy žltej, zelenej a červenej farby, v strede sa nachádza veľká biela päťcípa hviezda.
Oznámenie o novej vlajke odvysielala štátna televízia tesne pred obradom, ktorý sa mal podľa predpokladov odohrať súbežne po celej krajine.
"Dostali sme inštrukcie zvesiť presne o 15.00 h starú štandardu a zavesiť novú," uviedol predstaviteľ prístavného mesta Pathein na rieke Iravádí a dodal, že krátko pred slávnosťou im ešte stále nedoručili náhradu starej zástavy.
Armáda v roku 2008 presadila novú ústavu krajiny, ktorá predpisuje aj nové štátne symboly vrátane vlajky. Jej žltá, zelená a červená farba vyjadrujú solidaritu, mier a pokoj, odvahu a odhodlanosť. Nečakané odhalenie novej vlajky je však napriek tomu prekvapením.
Blížiace sa voľby 7. novembra budú prvými od roku 1990. Vtedy Národná liga za demokraciu (NLD) uväznenej laureátky Nobelovej ceny mieru Aun San Su Ťij dosiahla výrazné víťazstvo, ale strane neumožnili prevziať moc. Kritici junty vyjadrili obvinenie, že nová ústava a nové volebné zákony sú napísané tak, aby zabezpečili armáde, že naďalej bude dominantnou politickou silou v krajine.
Žlto-zeleno-červená vlajka sa používala počas japonskej okupácie v rokoch 1943-1945, hoci vtedajším znakom v strede bol tancujúci páv. Bojujúci páv je symbolom mjanmarskej demokratickej opozície, vrátane momentálne rozpustenej strany aktivistky Aun San Su Ťij.
Starú zástavu - ktorú v roku 1974 zaviedla socialistická vláda - tvorí červené pole s modrým obdĺžnikom v ľavom hornom rohu. V ňom sa nachádzajú ozubené koleso a rastlina ryže, ktoré sú obkolesené 14 hviezdičkami predstavujúcimi sedem regiónov a sedem štátov krajiny.
Zdroj: Associated Press