PARÍŽ. Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy v stredu nariadil polícii, aby prelomila blokovanie skladov paliva demonštrantami. Tí protestujú proti zvýšeniu vekovej hranice pre odchod do dôchodku zo 60 na 62 rokov.
"Nariadil som prelomiť blokády všetkých skladov palív, aby sa čo najskôr situácia vrátila do normálu," uviedol prezident vo vyhlásení.
"V posledných dňoch životy mnohých Francúzov narušili problémy so zásobovaním, ktoré zasiahli niektoré servisné stanice," píše sa v dokumente. "Ak sa to rýchlo nezastaví, tento zmätok, ktorý je zameraný na paralyzovanie krajiny, by mohol mať následky na pracovné miesta, ak by sa narušilo normálne fungovanie ekonomiky," uviedol.
"Tento zmätok trestá... tých najzraniteľnejších a tých, ktorí sú zodpovední za vykonávanie zdravotníckych a bezpečnostných činností pre všeobecné blaho."
Na nariadenie prezidenta polícia zareagovala a začala s odsúvaním demonštrantov, ktorí blokovali sklady paliva v krajine. Tri sklady úrady otvorili už v noci bez väčších problémov. Niekoľko ďalších skladov však aj v stredu ráno blokovali nespokojní demonštranti. "Budeme pokračovať v odblokovávaní ďalších skladov podľa toho, ako to bude potrebné," oznámil minister vnútra Brice Hortefeux. "Nedopustíme blokovanie krajiny a nenecháme zločincov nepotrestaných," dodal.
Štrajk proti dôchodkovým reformám zablokoval dnes v druhom najväčšom prístave Francúzka desať ropných tankerov pred ich vyložením.
Týka sa to šiestich nákladných plavidiel, spresnili zdroje z prístavu Le Havre. Cez prístav, ktorý prevádzkuje súkromná spoločnosť Compagnie Industrielle Maritime (CIM), sa každoročne prepraví približne 50 miliónov ton ropy. Štrajk v prístavoch s ropou sa začal 13. októbra.
Viac ako 3000 z dovedna 12.500 čerpacích staníc nemalo dnes žiadne pohonné hmoty, informovalo francúzske ministerstvo pre energetiku. V utorok bolo bez pohonných hmôt 4000 staníc.
Cestovanie autom v štrajkujúcom Francúzsku je tak skúškou nervov. Aj tisícky dovolenkárov z Nemecka, ktorí si na záver jesenných prázdnin balia kufre, sa obávajú cesty domov.
Zo štrajku profitujú čerpacie stanice v susedných krajinách v blízkosti hraníc. Predtým tankovali nemeckí vodiči lacnejší benzín vo Francúzsku, teraz sa situácia obrátila a v pohraničných oblastiach je vidno veľa áut s francúzskymi poznávacími značkami, uviedla tlačová agentúra DPA.
Na francúzskych letiskách odbavia o 30 až 50 percent menej letov ako zvyčajne. V Paríži dnes premávalo metro a prímestské vlaky takmer neobmedzene, avšak v iných mestách dochádza k obmedzeniam. Škody zapríčinené štrajkom sa odhadujú na viac ako 100 miliónov eur.
Čo si myslia vo Francúzsku
Výber z komentárov významných francúzskych periodík:
LES ECHOS (ekonomický denník)
"Počet protestujúcich v uliciach nestúpa, zostáva však vysoký, zhruba milión (podľa odhadov vlády), kým počet štrajkujúcich klesá. Či už ide o rozhodnutie odborových lídrov alebo nie, narúšanie dodávok paliva nahradilo obmedzenia v prevádzke verejnej dopravy ako aktivistami preferovaný pákový efekt".
LIBÉRATION (ľavicový denník)
"Je čas počítať s vôľou národa. Nastal čas reagovať na obavy z budúcnosti. Krajina je pripravená na reformu, za predpokladu, že (tá reforma) je spravodlivá. Nie je hanba počúvať kritiku. Nie je hanba pozmeňovať plány. Nie je hanba diskutovať. Odboroví lídri sú pripravení na dialóg".
LE FIGARO (konzervatívny denník)
"Napriek nerealistickému počítaniu demonštrantov (zo strany odborov) protest stráca tempo. Počet štrajkujúcich viac-menej všade klesá a protestné pochody nie sú také masívne ako boli počas ostatných niekoľkých týždňov. Sú plné študentov univerzít a stredných škôl, čo má maskovať stratu záujmu zamestnancov o aktivity, v ktorých nevidia zmysel".
OUEST FRANCE (regionálny denník)
"Sú týždne, ktoré sú dvakrát alebo až trikrát dôležitejšie než bežný týždeň. Tento týždeň je jedným z nich. Pre tých, čo sú pri moci, tých, čo sú v opozícii, a pre krajinu je nevyhnutné schladiť atmosféru napätia okolo dôchodkov".
Zdroj: tasr, Reuters