Brusel 27. mája (TASR) - Európska únia (EÚ) nebude schopná začať rokovania o kapitole poľnohospodárstvo s kandidátskymi krajinami skôr ako v druhej polovici roku 2002 kvôli politickej citlivosti tejto otázky vo Francúzsku. Myslí si to cyperský minister zahraničných vecí Ioannis Kasoulides.
Bruselskému týždenníku European Voice cyperský minister povedal, že neočakáva dohodu EÚ o spoločnej rokovacej pozícii ku kapitole poľnohospodárstvo skôr ako v druhej polovici budúceho roka, čo znemožní ukončenie prístupových rokovaní do leta 2002, ako dúfajú niektorí kandidáti. "Nemyslím si, že EÚ bude mať hotový návrh spoločného stanoviska v prvom polroku kvôli voľbám vo Francúzsku," predpovedal Kasoulides. Očakáva pritom, že Cyprus vo všetkých ostatných oblastiach uzavrie rokovania počas prvých šiestich mesiacov. "Budeme však musieť čakať na poľnohospodárstvo," dodal ďalej minister.
Názory šéfa cyperskej diplomacie potvrdzujú obavy, že politická citlivosť otázok ako poľnohospodárstvo či regionálna politika spôsobia oneskorenie prístupových rokovaní až do konca roku 2002. European Voice pripomína, že Španielsko už dnes blokuje dohodu EÚ o voľnom pohybe osôb, pokiaľ nedostane záruky, že po vstupe chudobnejších krajín zo strednej a východnej Európy nestratí pomoc pre zaostalé regióny. Časopis tiež podrobnejšie analyzuje postavenie Cypru v prístupovom procese. Krajina je s 21 uzatvorenými kapitolami jasne na čele spomedzi všetkých kandidátov.
Navyše sa už zbavila takých zložitých kapitol, akými sú pre Cyprus doprava (kvôli bezpečnosti morskej prepravy, keďže pod zástavou Cypru pláva vo svetových vodách piata najväčšia flotila), alebo voľný pohyb kapitálu (kvôli prítomnosti asi 30.000 tzv. off-shore firiem na ostrove, z ktorých mnohé sú podozrivé z prepierania špinavých peňazí ruskej mafie či bývalého juhoslovanského prezidenta Slobodana Miloševiča). Cyperská vláda sa však zaviazala sprísniť kontroly všetkých plavidiel plávajúcich pod jej zástavou, vylepšiť bezpečnostné štandardy morskej dopravy na úroveň EÚ, ako aj prijať a implementovať nové prísne zákony proti prepieraniu peňazí.
Jedinými problémami, ktoré Cyprus čakajú v rokovacom procese s EÚ, ostávajú teda daňovníctvo (krajina bude musieť zvýšiť daň z pridanej hodnoty z 10 aspoň na 15 percent) a hospodárska súťaž (nevyhnutná je väčšia transparentnosť pri poskytovaní štátnej pomoci). Okrem toho ostanú už len otázky ako poľnohospodárstvo, regionálna politika a rozpočet, kde musí najskôr svoje stanovisko voči kandidátom prijať EÚ. Žiadna z týchto kapitol by však nemala pre Cyprus predstavovať ťažkosti.
Podľa European Voice teda neexistujú skutočné pochybnosti, že Cyprus bude súčasťou prvej vlny rozšírenia únie. Ak nie, žiadna prvá vlna by vlastne nebola - Grécko už avizovalo, že bude blokovať vstup ostatných kandidátov, ak medzi nimi nebude Cyprus, pripomína týždenník. Problémom, ktorý sa priamo netýka prístupových rokovaní s EÚ zameraných na legislatívu, je politické rozdelenie stredomorského ostrova. Hoci Severocyperskú tureckú republiku ani 27 rokov po rozdelení krajiny okrem Ankary nikto neuznal, jej lídri požadujú vytvorenie konfederácie, grécki Cyperčania sa vzdali myšlienky unitárneho štátu a navrhujú federatívne usporiadanie.
EÚ môže v spore o usporiadanie ostrova len málo urobiť, snáď ponúknuť tureckým Cyperčanom mimoriadnu rozvojovú pomoc pre ich zdevastovanú ekonomiku. Ak sa dohoda na ostrove nedosiahne, neostane únii nič iné ako prijať grécku časť Cypru a ponechať tureckú napospas osudu aspoň pokiaľ bude pri moci jej nezlomný líder Rauf Denktas. To však môže znamenať dlhé čakanie - dnes 77-ročný politik nedávno novinárom pripomenul, že jeden z jeho strýkov sa dožil 120 rokov, uzatvára European Voice.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ikr