Správu sme nahradili autorským článkom denníka SME
PRAHA, BRATISLAVA. Rozsudok zaskočil všetkých. Annu Sivákovú, mamu trojročnej Natálky, i štyroch páchateľov, ktorí jej v apríli minulého roka spôsobili pri útoku na dom jej rodičov vo Vítkove popáleniny na 80 percentách tela.
Krajský súd v Ostrave vyriekol tvrdšie tresty, ako žiadala štátna zástupkyňa. Mladíkov, ktorí do domu rómskej rodiny hodili tri zápalné fľaše, poslal do väzenia na 22 a 20 rokov. Ide o najtvrdšie tresty za útok krajnej pravice po roku 1989.
Nikdy im neodpustím
„Nikdy v živote im nebudem schopná odpustiť to, čo nám urobili. Nečakala som, že budú rozsudky také vysoké, ale som rada,“ povedala Natálkina mama podľa Českého rozhlasu. Ako jediná z rodiny si prišla rozsudok vypočuť, otec ostal doma s Natálkou a jej troma súrodencami.
Pre dievčatko, ktorému museli amputovať tri prsty, zaostáva v duševnom vývoji a na tvári je znetvorené, sa tým nič nekončí. Čakajú ju ďalšie operácie a bolestivá rehabilitácia. Platiť to už budú páchatelia. Súd im k trestom pridal aj povinnosť zaplatiť rodine a poisťovni viac ako 17 miliónov korún odškodné (takmer 700tisíc eur).
Viac o prípade čítajte na iDnes.cz
Česká Krištáľová noc
Sudca Miloslav Studnička čítal rozsudok hodinu. „Pri uložení trestu bolo prihliadané hlavne na to, že akcia bola naplánovaná, dom bol vytypovaný, išlo o neobvyklý brutálny útok, spoločensky veľmi nebezpečný,“ povedal a útok vo Vítkove prirovnal ku Krištáľovej noci, protižidovskému pogromu nacistov.
Štátna zástupkyňa Brigita Bilíková, ktorá pre troch páchateľov navrhovala nižšie tresty, odchádzala spokojná. „Dúfam, že rozsudky budú fungovať ako prevencia,“ povedala médiám.
Po roku 1989 zažila Česká republika mnoho útokov krajnej pravice, najvyššie tresty sa doteraz pohybovali vo výške 13 až 14 rokov. Ostravský súd to zmenil. Davida Vaculíka, Jaromíra Lukeša a Iva Müllera odsúdil na 22 rokov väzenia so zvýšenou ostrahou, Václava Cojocarua na 20 rokov.
Boli odsúdení za pokus o rasovo motivovanú vraždu a poškodzovanie cudzej veci. „Je to sociálna poprava mladých mužov,“ povedal médiám obhajca Ladislav Myšák.
Odborníci výnimočné tresty privítali, nemyslia si však, že zmenia nálady v spoločnosti.
„Xenofóbny prístup širokej spoločnosti to nezmení. Vychádzam z predvolebnej kampane, v ktorej všetky strany, vari až na Stranu zelených, používali xenofóbne až rasistické výroky. Ľudia sa pozastavovali nad zranením malého dieťaťa, otázka je, čo by sa stalo, keby bol obeťou rómsky tínedžer,“ povedala pre idnes.cz Klára Kalibová z občianskeho združenia In Iustitia.
Krajnú pravicu to utlmí
Extrémistov tvrdé tresty na čas odstrašia, vzťahy s Rómami to veľmi nezlepší, myslí si český politológ a odborník na extrémizmus MIROSLAV MAREŠ z Masarykovej univerzity.
Ako vnímate rozsudok?
„Tresty sú v porovnaní s doterajšími rozhodnutiami českých súdov prísne, majú exemplárny charakter. Je to len začiatok procesu, ktorý sa zrejme zastaví až na Ústavnom súde alebo až v Štrasburgu.“
Prekvapil vás verdikt?
„Áno, prekvapil. Na druhej strane vysoké tresty pre tých páchateľov, ktorí spolupracovali, môžu mať negatívny efekt na ďalších páchateľov, ktorí by chceli prispieť k odhaleniu ostatných.“
Čo rozsudok urobí s krajne pravicovou scénou?
„Prvá reakcia bolo pobúrenie z neobjektivity súdu. Na časť scény bude mať odstrašujúci účinok, ale časť scény by mohla vyprovokovať na ostrejšie akcie, to by sa však týkalo len pár jednotlivcov. Po rozpustení radikálnej Dělnickej strany im tento proces pokazil imidž, takže to na čas utlmí ich činnosť. “
Zmení proces vzťahy s Rómami?
„Minulý rok bezprostredne po čine ukázali Česi spolupatričnosť a v časti verejnosti tento pocit ešte pretrváva, ale inak sú antirómske nálady späť. Teraz môžu ľudia žiadať, aby boli rovnako prísne trestaní aj rómski páchatelia.“
Miriam Zsilleová