Nairobi 27. mája (TASR) - Spojené štáty americké poskytnú Sudánu 40.000 ton humanitnej pomoci, aby tak zmiernili kritický nedostatok potravín v tejto vojnou zmietanej africkej krajine. Vyhlásil to dnes minister zahraničných vecí USA Colin Powell po stretnutí s predstaviteľmi humanitných organizácii v kenskom hlavnom meste Nairobi, pred odletom do Ugandy, svojej poslednej zastávky na ceste po Afrike.
Až 600.000 obyvateľom Sudánu hrozí smrť hladom v dôsledku nedostatku potravín. Obrovská humanitárna katastrofa ohrozuje obyvateľstvo v strednej, západnej a južnej časti Sudánu, postihnutého suchom. Podľa OSN a mimovládnych organizácií v Sudáne sa v krajine zvýšila detská úmrtnosť, dobytok hynie následkom nedostatku pastvísk a vody. Obyvateľstvo putuje na veľké vzdialenosti za vodou a potravinami a tisíce vidieckych obyvateľov sa museli presťahovať do miest. Farmári sú nútení jesť osivo určené na budúcu poľnohospodársku sezónu.
Situácia v Sudáne sa rýchlo zhoršuje a humanitné agentúry súrne potrebujú medzinárodnú podporu, aby sa mohli vyrovnať s katastrofou. OSN v koordinácii so sudánskou vládou požaduje 50 miliónov dolárov na pomoc ľuďom postihnutým hladomorom následkami vojny.
Občianska vojna v Sudáne začala v roku 1983, keď sa čierna kresťanská menšina chopila zbraní a povstala proti arabskej moslimskej väčšine, aby si vybojovala väčšiu autonómiu. Počas konfliktu zahynuli milióny ľudí.
Powell označil rozhodnutie sudánskej vlády vyhlásiť jednostranné prímerie a zastaviť letecké útoky na juhu krajiny za krok správnym smerom. Šéf americkej diplomacie uvažuje o kandidátovi na post osobitného vyslanca pre Sudán, ktorý by sa pokúsil oživiť mierový proces a sprostredkovať dohodu o prímerí medzi znepriatelenými stranami.
1 20 lb