Pirátska loď patrí po úspechu filmovej série o lupičoch z Karibiku k nevyhnutným atrakciám takmer každého amerického prímorského letoviska. Skutoční piráti sa tu však dali vidieť až tento rok. Prví zajatci z operácie vojenského námorníctva pri somálskych brehoch. Po dnešku padol prvý rozsudok. V jeho tieni zostáva iná, komplikovanejšia právna bitka.
Šestica mužov si v apríli pri somálskom pobreží nevybrala práve najlepší cieľ. Americkej vojenskej lodi streľba neublížila, no opätovaná salva poslala ich loďku ku dnu.
A odštartovala právny spor. Sú to ešte piráti, keď svoj cieľ nedokončili? Už pred dvetisíc rokmi Cicero pirátov označil za „spoločenského nepriateľa všetkých”. A posledný prípad ukázal, že presná právna definícia je stále zložitá.
Obžaloba tvrdila, že útok bez ohľadu na výsledok bol pirátstvom. Obhajoba zase, že v tom prípade sú pirátmi aj aktivisti Greenpeace útočiaci na veľrybárske lode.
Sudca nakoniec vyšiel z nálezu Najvyššieho súdu, starého 190 rokov: Pirátstvo je „lúpež na mori”. Tá sa nekonala, takže to piráti nie sú. Šestica mužov však čelí obžalobe z ďalších 7 zločinov. No môžu si vydýchnuť. Trest najvyšší, ako kedysi Čiernej brade, im nehrozí. Za pirátstvo by ich dnes čakalo v Amerike doživotie.