PRAHA, BRATISLAVA. Žiadny rodič to nechce zažiť. Najprv hľadáte odvahu, kedy pustíte svoje dieťa do školy bez sprievodu a ono sa jedného dňa nevráti domov. Príbeh 9-ročnej Anny Janatkovej prežívajú s českými rodičmi všetci otcovia a mamy, i tí, ktorí deti nemajú.
Na sociálnej sieti Facebook sa za dievčatko modlí sedemtisíc ľudí, ďalšie stovky volajú polícii a snažia sa pomôcť. „Desiatky ľudí pátrali v noci na vlastnú päsť,“ povedala českým médiám hovorkyňa pražskej polície Andrea Zoulová
Odmena nepomohla
Anička sa stratila minulý týždeň okolo obeda, keď sa cez les vracala domov zo školy. Ešte v ten deň podvečer policajti našli jej školský vak a fľašu na pitie, ktoré niekto zahrabal. Odvtedy žiadnu stopu nemajú.
Rozsiahlu pátraciu akciu so stovkami policajtov, helikoptérou a skúsenými slovenskými psovodmi v mestskej časti Troja v Prahe v nedeľu oficiálne ukončili. Kriminalisti pátrajú ďalej, aj mimo Česka.
„Ak ide o únos do zahraničia, najčastejšie ide o Slovensko, Nemecko, Veľkú Britániu, či Spojené štáty,“ povedala pre Lidové noviny Markéta Nováková z Úradu pre medzinárodnoprávnu ochranu detí.
Nepomohla ani odmena 3,5 milióna českých korún, ktorú ponúkol v televízii zúfalý otec. „Volám sa Miloš Janatka, som otec Aničky. Urobím všetko preto, aby sa Anička vrátila domov,“ povedal v televízii Nova.
Nikto sa do nedele rodičom neohlásil. „Mne ani mojej rodine sa doteraz nikto nevyhrážal,“ povedal v krátkom rozhovore pre aktualne. cz Miloš Janatka, ktorý podniká. On sám si myslí, že o peniaze tu nejde.
Nájdu skoro všetky deti
Príbeh deväťročnej Aničky zatiaľ do českých štatistík nepasuje. Počet stratených detí v krajine klesá a úspešnosť pri hľadaní je veľmi vysoká. V prvej polovici minulého roka sa stratilo 719 detí do pätnásť rokov, tento rok to bolo 555. Až 530 detí sa polícii podarilo nájsť.
Aj vďaka Národnému koordinačnému mechanizmu, čo je počítačový program na stránkach českého ministerstva vnútra. Ten cez emaily, textové správy a internet posiela informácie o pátraní do televízií a rádií, ktoré ich okamžite dávajú do vysielania.
Visí tam už aj fotografia Aničky s jej opisom. Od apríla, keď systém spustili, sa na stránku dostalo 15 detí, doteraz nenašli len dve - Terezku Chrápavú, ktorá sa stratila pred piatimi rokmi a Aničku.
„Úspešnosť vypátraných detí zaradených do tohto systému je okolo sto percent,“ povedala Lidovým novinám hovorkyňa kriminalistov Pavla Kopecká.
Kritizujú políciu
Riaditeľka nadácie Naše dieťa Zuzana Baudyšová políciu kritizuje. Vraví, že o prípade neinformovala médiá hneď. „Je to otázka prvých pár hodín, keď môže byť dieťa pri voľnom pohybe osôb v Európskej únii prevezené do inej krajiny,“ povedala médiám.
Podľa hovorkyne polície to brali vyšetrovatelia najprv ako regionálnu záležitosť a informovali len miestne médiá. Až na druhý deň to oznámili všetkým.
Nespokojná psovodka
Postup polície kritizovala aj skúsená česká psovodka Veronika Zemanová. „Pátranie so psami sa malo začať už v stredu (vtedy sa Anička stratila - pozn.red.), čo sa nestalo. Vo štvrtok podvečer polícia hľadanie ukončila, namiesto toho, aby pokračovala v noci, keď je hľadanie so psami najvýhodnejšie. Polícia to tam zanedbala,“ povedala pre denník Blesk.
Podľa nej nie je oblasť dôkladne prehľadaná a Anička tam ešte stále môže byť.
Kto a prečo školáčku uniesol, jasné nie je. Najviac sa odborníci prikláňajú k pedofilovi, ktorý sa nebojí zaútočiť cez deň a priťahuje ho práve typ, ako je Anička.
Podľa denníka MF Dnes hľadá polícia súvislosť s prípadom jedenásťročnej školáčky, ktorú uniesli minulý rok v júni. Našli ju priviazanú v lese. Aj vtedy niekto zahrabal jej školskú tašku.
Zmiznutú Maddie riešil aj pápež
Malá blonďavá Britka dostala do médií osud státisícov ďalších detí.
BRATISLAVA. Fotografia britského blonďavého trojročného dievčatka obletela svet. Maddie McCannovú, ktorú uniesli z portugalského hotela v máji 2007, hľadali milióny ľudí.
Kampaň nabrala obrovské rozmery. Tvár dievčatka sa objavovala pri otvorení predaja novej knihy s Harrym Potterom, či na futbalových štadiónoch. Rodičov prijal aj pápež, ľudia posielali peniaze do zbierky na jej hľadanie.
Mediálna horúčka trvala asi rok, počas nej sa objavili aj neskôr vyvrátené informácie, že dcéru nechtiac zabili samotní rodičia. Medializácia nepomohla, Maddie nenašli.
Prečo sa toľko písalo práve o Maddie? Podľa niektorých za to môže jej anjelská tvár. Je pritom jedna z mnohých. Len v Spojených štátoch zmizne jedno dieťa každých 40 sekúnd, ročne je to asi osemstotisíc detí.
Prípadov „klasického“ únosu, teda, že cudzí človek dlhšie zadržiava dieťa, je z toho len niečo viac ako sto. Väčšinou sú za únosom príbuzní, často rodičia, ktorí nedostali dieťa do opatery. Časté sú aj úteky z domova.
Európska únia pre zmiznuté deti postupne zavádza telefónnu linku 116 000. Zatiaľ funguje v 11 krajinách únie, je medzi nimi aj Slovensko. Aničke Janatkovej to nepomôže, v Česku zatiaľ číslo nefunguje.
Matúš Krčmárik
V Prahe hľadali aj slovenské psy
Dievča síce nenašli, no aj to im dodalo nádej. Je možné, že je ešte nažive, dúfa záchranár.
BRATISLAVA. Nedávno zasahovala po ekologickej katastrofe v Maďarsku, cez víkend už Špeciálna kynologická záchranná služba Slovakia pomáhala v pražskej štvrti Troja pri pátraní po nezvestnej deväťročnej Aničke.
Slovenskí psovodi prišli do českej metropoly na pozvanie miestnej polície. Do lesoparku, kadiaľ Anička išla domov, priviedli dvoch špeciálne cvičených psov. „Terén bol veľmi náročný a miestami ťažko prístupný. Práve tu nám psy veľmi pomohli,“ uviedol pre SME generálny riaditeľ záchrannej služby Alexander Berek.
Dievča nenašli, čo znamená, „že existuje nádej, že je niekde nažive“, poznamenal Berek.
V tom, že na miesto činu sa dostali až niekoľko dní po zmiznutí, problém nevidí. „Pátranie má zmysel aj vtedy. Minimálne tým, že sa verejnosť aktivizuje a môže poskytnúť ďalšie informácie, ktoré môžu viesť k nájdeniu dievčaťa,“ zdôraznil.
Slovenskí psovodi sa v minulosti zúčastnili na viacerých podobných akciách, s českou políciou majú aj dohodu o vzájomnej spolupráci. Berek však tvrdí, že každý zásah je iný.
Najmä ten, keď záchranári hľadajú dieťa. „Keď ide o zmiznutú maloletú osobu, prípad je vždy výnimočný. Celý život má pred sebou a celkom inak to pôsobí aj na psychiku ľudí, ktorí sa tým zaoberajú. A aj na verejnosť,“ poznamenal šéf záchranárov.
Matúš Krčmárik