Svätá Mary MacKillopová Spoluzakladala organizáciu Sestry svätého Jozefa – učili chudobné deti, pomáhali bezdomovcom. V súčasnosti má 850 členov, v Austrálii, na Novom Zélande aj v Peru.
Bojovala s cirkvou, poukázala na zneužívanie detí.
RÍM, BRATISLAVA. Pomáhala chudobným deťom aj bezdomovcov. Poukázala na pedofila v austrálskej cirkvi a dokázala sa vzoprieť austrálskym biskupom, ktorým sa nepáčila jej nezávislosť a odvaha. Za tieto činy v nedeľu vo Vatikáne vyhlásili sestru Mary MacKillopovú vyše sto rokov po jej smrti za svätú.
Stala sa tak prvou Austrálčankou, ktorej katolícka cirkev uznala tento titul. „Ako mladá žena zasvätila svoj život vzdelávaniu chudobných v ťažkých časoch vidieckej Austrálie inšpirujúc iné ženy, aby sa k nej pridali,“ povedal podľa Wall Street Journal pápež Benedikt XVI.
Význam pre celú Austráliu Jeho slová v tom čase na Námestí svätého Marka počúvalo okolo osemtisíc Austrálčanov. Udalosť sledovali aj krajania na opačnom konci planéty.
Tvár sestry Mary vysvietili na moste Harbour Bridge v Sydney, austrálska pošta vydá pamätnú známku s jej podobizňou. Navyše, podľa Bloombergu chce austrálska vláda zakázať, aby sa jej meno používalo na komerčné účely. Túto „ochranu“ dostal doteraz iba jeden Austrálčan.
„Význam života Mary MacKillopovej nie je len pre päť miliónov austrálskych katolíkov, ale pre všetkých Austrálčanov,“ povedala podľa Bloomberg premiérka krajiny Julia Gillardová.
Učila chudobné deti Mary MacKillopová sa narodila v Austrálii škótskym katolíckym prisťahovalcom v 19. storočí. V mladosti sa rozhodla, že svoj život venuje službe Bohu. Spolu s jedným kňazom v malom austrálskom mestečku Penola založila v roku 1860 sesterstvo svätého Jozefa.
Učili chudobné deti, poskytovali prístrešok pre bezdomovcov, pomáhali bývalým väzňom, prostitútkam či slobodným matkám.
Spor s biskupmi Žena, ktorá viedla takéto sesterstvo, to v tých časoch mala ťažké. Austrálski biskupi sa snažili prevziať jej organizáciu. Hnev cirkvi sa znásobil, keď Mary odhalila a zverejnila zneužívanie detí jedným kňazom. Austrálski biskupi ju za to vylúčili z cirkvi. Po piatich mesiacoch svoje rozhodnutie zmenili a exkomunikáciu zrušili.
Mary MacKillopovú blahorečil v roku 1995 pápež Ján Pavol II. na návšteve Austrálie. Na to, aby ju vyhlásili za svätú, museli dokázať, že stojí za nejakými zázrakmi. V roku 1961 pomohli modlitby k Mary vyliečiť sa z leukémie 23-ročnej Veronice Hopsonovej. Ďalšie zázračné vyliečenie, ktoré uznala cirkev, sa stalo v 90. rokoch.