PRAHA, BRATISLAVA. Najviac prekvapili českí voliči. V supervolebnom roku prišli druhýkrát k volebným urnám, pretože veria, že môžu niečo zmeniť. Tak politológovia a sociológovia vysvetľujú rekordne vysokú účasť vo víkendových komunálnych a senátnych voľbách.
Vo voľbách do hornej komory parlamentu volilo 44,5 percenta, čo je najvyššia účasť v histórii neobľúbeného Senátu. V obecných voľbách odovzdalo hlas 48,5 percenta Čechov, čo je najviac za posledných 16 rokov.
Chcú meniť politiku
„Májové opojenie (vtedy boli parlamentné voľby – poz. red.) zmenou pokračuje. Pretrváva tu pomerne významná skupina voličov, ktorá chce hovoriť do politických pomerov. Dokázali premeniť snemovňu a teraz mali ambíciu premeniť zastupiteľstvo svojej obce alebo mesta,“ povedal pre idnes.cz politológ Jan Kubáček.
Podľa politológov časť voličov mobilizovala chuť po zmene, časť nechuť k reformám, ktoré plánuje kabinet premiéra Petra Nečasa.
Českí voliči prekvapili i niektorými výsledkami volieb. Na komunálnej úrovni najviac dôverujú nezávislým združeniam a kandidátom, ktorí získali viac ako 30tisíc miest v zastupiteľstvách.
Z politických strán najviac ocenili opozičnú sociálnu demokraciu (ČSSD), ktorá po najväčšom odleve voličov v májových voľbách získala teraz v mestách historicky najlepší výsledok a do druhého kola senátnych volieb posiela najviac kandidátov. A vzkriesili ľudovcov (KDU-ČSL), ktorí sa v máji prvýkrát v histórii nedostali do snemovne.
V súboji tradičných veľkých strán proti novým stranám uspeli veľké – vládni občianski demokrati (ODS) i ČSSD zrejme oslovili ľudí zmenou vo vedení strán. Prejavilo sa to najmä v senátnych voľbách, kde do druhého kola postupuje 22 kandidátov ČSSD a 19 kandidátov ODS.
„Tá vlna odporu proti ODS a ČSSD už trochu odznela. Tieto strany opäť potvrdili svoju dominantnú úlohu,“ povedal pre týden.cz politológ Milan Znoj.
Česi sa boja reforiem
Z nových strán dopadla lepšie TOP 09. Získala Prahu na úkor ODS a do druhého kola senátnych volieb posiela päť kandidátov. Veci verejné podľa pozorovateľov neuspeli.
Úspech sociálnej demokracie vysvetľujú politológovia obavou časti verejnosti z vládnych reforiem. „Sociálna demokracia sa snažila upozorňovať na reformné kroky, ktoré už začala vládna koalícia na celoštátnej úrovni. To napomohlo istému rozladeniu voličov, ktorí mohli dať hlas tejto strane.
Na druhej strane je to akýsi prirodzený proces vyvažovania vplyvu strán na celoštátnej a na komunálnej a senátnej úrovni,“ povedal pre Český rozhlas politológ Kamil Švec.
Potvrdí sa to až o týždeň, v rozhodujúcom druhom kole volieb do Senátu. Ak by sociálna demokracia získala 12 senátorov, môže mať v hornej komore parlamentu väčšinu a brzdiť vláde zmenu ústavy, volebný zákon či schvaľovanie medzinárodných zmlúv.
ČSSD posiela do druhého kola najviac kandidátov – 22, nemusí to však stačiť proti pravicovým kandidátom, ktorých podporuje viac strán.
Bitka o reformy ešte pravicovú vládu čaká. „Senát môže konečne zohrať úlohu poistky proti chybám vlády Petra Nečasa,“ povedal včera predseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
„To, čo hrozí, je, že by to nebol korigujúci Senát, ale vzhľadom na spôsob správania sociálnej demokracie Senát deštruktívny,“ reagoval v televíznej diskusii premiér Nečas.