Čiľania, ktorí prežili peklo, sa postupne vracajú do normálneho života. Chcú si plniť sny a založiť nadáciu.
SANTIAGO DE CHILE, BRATISLAVA. V hĺbke 622 metrov pod zemou držali spolu. Čilskí baníci, ktorí sa po 69 dňoch vrátili k svojim rodinám, sú dnes vystavení väčšiemu tlaku ako v zajatí. Naďalej však bojujú spoločne.
„Boli sme demokratickou skupinou. Kedykoľvek sme museli urobiť rozhodnutie, hlasovali sme. Boli sme organizovaní,“ povedal 50-ročný baník Yonni Barrios pre britský denník Daily Telegraph. „Kľúčom bola jednota,“ zdôraznil.
Spoločné plány
Aj po vyslobodení si životy organizujú spoločne. Podľa niektorých príbuzných uzavreli v zasypanej bani dohodu o mlčaní. Sľúbili si, že o prvých 17 dňoch tragédie, ktoré v listoch označili za „peklo“, neprehovoria. S právnikmi vypracovali finančné ponuky za svoje príbehy pre médiá, spisovateľov a filmových agentov. „Sme jediní, ktorí vedia, čo sa skutočne stalo,“ povedal Barrios.
Podľa syna baníka Omara Raygadasa chcú dokonca založiť nadáciu, ktorá bude spravovať ich spoločné financie. Honoráre z príbehov a rozhovorov chcú deliť 33-krát. Pre každého rovným dielom.
Zrejme aj preto, že poslednú výplatu dostali v septembri a ich skorý návrat do bane je vylúčený. Podľa hlavného psychológa záchranného tímu Alberta Iturra by im mohol uškodiť. Úrady preto hľadajú spôsob dostatočnej odmeny pre mužov a ich rodiny.
Čas na sny
Baníci sa okrem finančných návrhov môžu tešiť aj zo zaujímavých pracovných ponúk a darov. Objavili sa napríklad pozvánka na plavbu okolo gréckych ostrovov či lístok na futbalový zápas Manchester United.
Mnohí z nich si chcú splniť sny, na ktoré doteraz nebol čas. Ako najstarší baník 63-ročný Mario Gómez, ktorý si svadbu v kostole doteraz nemohol dovoliť. Dnes si chce svoju družku Lilly vziať.
Popularita, ktorá teraz zachráneným mužom poskytuje množstvo výhod, by im podľa odborníkov mohla uškodiť. Iturra preto vyzval médiá, aby dali baníkom načas pokoj. „Teraz je potrebné, aby boli so svojimi rodinami,“ dodal.
Najdôležitejšia súdržnosť
Podľa viacerých médií nebola súdržnosť baníkov od začiatku taká, aká je dnes. V bani sa odohralo niekoľko sporov i bitiek. Najťažšie chvíle však vyriešili vďaka Luisovi Urzúaovi, ktorý prebral vedenie a baníkom rozdelil úlohy.
„Boli sme vystrašení, ale dostalo sa nám požehnanie, pretože sme mali takého organizátora, ako bol Luis. Mali sme svoje úlohy a to je to, vďaka čomu sme prežili,“ povedal pre Daily Telegraph Gómez.
Odborníci s Gómezom súhlasia. Súdržnosť a odvaha boli pre záchranu baníkov kľúčové.
Baníci však odmietajú prívlastok hrdinov, ktorý im vo veľkom prideľujú miestne i zahraničné médiá. „Nie sme hrdinovia, sme len obyčajní ľudia, ktorí sú vďační za to, že sú nažive,“ zdôraznil Gómez.