Ústavné reformy zmenia prezidentskú formu vlády na "zmiešaný" systém so silnejším premiérom, čo vyhovuje aj prezidentovi Michailovi Saakašvilimu.
TBILISI. Gruzínsky parlament schválil dnes ústavnú reformu, ktorá posilní právomoci zákonodarného zboru a premiéra. Podľa kritikov je upravená tak, aby umožňovala prezidentovi Michailovi Saakašvilimu udržať si moc aj po odchode z funkcie hlavy štátu.
Ústavné reformy zmenia prezidentskú formu vlády v bývalej sovietskej republike na "zmiešaný" systém so silnejším premiérom a parlamentom - počnúc od roku 2013, keď sa skončí súčasné a posledné Saakašviliho funkčné obdobie na poste prezidenta.
Reformy sú odpoveďou na výzvy západných spojencov Gruzínska, aby vytvorilo vyváženejší politický systém so silnejším zákonodarným zborom.
Za zmeny v parlamente v definitívnom treťom čítaní hlasovalo 112 poslancov, proti boli len piati. Vládnuca strana má v zbore potrebnú dvojtretinovú väčšinu.
Gruzínska parlamentná opozícia návrhy podporila, radikálnejší odporcovia však tvrdia, že Saakašvili plánuje riadiť krajinu po prechode na posilnený post predsedu vlády. Saakašvili podľa nich kopíruje svojho ruského nepriateľa Vladimira Putina, ktorý urobil to isté po odchode z prezidentského úradu v roku 2008, je však všeobecne považovaný za hlavného ruského lídra.
Saakašvili obvinenia odmieta a minulý mesiac povedal, že si neželá držať sa pri moci. Jeho vláda tvrdí, že na základe zmenenej ústavy nebude mať nijaký jediný predstaviteľ krajiny rozhodujúcu moc.
Experti Rady Európy uviedli, že reforma je "krokom vpred", no odporučili prideliť viac právomocí parlamentu.
Informovala agentúra Reuters.