BUDAPEŠŤ. BRATISLAVA. Maďarsko v piatok čakalo na dve udalosti, ktoré mali znamenať aj symbolický obrat vo vývoji od 4. októbra, keď záplava červeného bahna zničila niekoľko obcí v okolí mesta Ajka.
Do svojich domov sa malo vrátiť asi sedemsto obyvateľov dedinky Kolontár, ktorých vysťahovali minulú sobotu, keď na hrádzi nádrže s toxickým odpadom objavili novú trhlinu. A mala sa opäť začať výroba v hlinikárni produkujúcej odpad, ktorý celú katastrofu spôsobil.
Nešlo to celkom podľa plánov. Do Kolontáru sa v piatok vrátilo len niekoľko desiatok ľudí, využili len jeden z viacerých autobusov, ktoré pre nich pripravili. Väčšina Kolontárčanov radšej zostáva u príbuzných a známych, ku ktorým sa utiahli po opustení dediny.
Úrady ich nedokázali presvedčiť o bezpečnosti návratu, hoci vojaci už dokončili nový kruhový val, ktorý má ochrániť nezničené časti obce pred prípadnou ďalšou záplavou.
Odborníci sa navyše zhodli na tom, že aj keby došlo k opätovnému pretrhnutiu hrádze, v nádrži je už len veľmi husté usadené bahno, ktoré by tieklo pomaly a len do vzdialenosti asi pol kilometra od nádrže.
Červený prach
Miestnych však od návratu odradzujú okrem zlých spomienok najmä správy o hrozbe, akú pre zdravie ľudí môže znamenať jemný prach, ktorý sa do vzduchu dostal po vyschnutí červeného kalu. Podľa hovorcu ochrany proti katastrofám Tibora Dobsona je vzduch v Kolontári bezpečný.
Úrady permanentne sledujú jeho znečistenie a rúško je povinné nosiť len tam, kde sa priamo pracuje na demolácii poškodených domov.
Organizácia Greenpeace však označila rozhodnutie vlády povoliť návrat vysídlených do Kolontáru a obnoviť činnosť hlinikárne za unáhlené, aspoň pokiaľ nebudú známe presné príčiny katastrofy. Ochranári navyše majú s úradmi spor aj o nebezpečnosti vyliateho kalu a z neho vzniknutého prachu.
Oboje podľa Greenpeace obsahuje oveľa vyššie množstvo ťažkých kovov a arzénu, než namerali napríklad odborníci Maďarskej akadémie vied, o ktorých výsledky sa úrady opierajú.
Fabrika obnovila prevádzku
Výrobu v hlinikárni, ktorá priamo zamestnáva 1100 ľudí v Ajke a okolí, včera večer obnovili. Komerčná televízia TV2, ktorú citovala agentúra Reuters, uviedla, že hlinikáreň potrebuje štyri dni na to, kým dosiahne svoju plnú kapacitu výroby.
Štát v pondelok prevzal kontrolu podniku, ktorému druhý deň po katastrofe pozastavil činnosť.