Kto bol v Trenčíne na festivale Pohoda pred dvoma rokmi a videl jeho koncert, nikdy naň nezabudne. Uprostred pódia sedel obrovský starý černoch s úžasným hlasom, ktorý sálal energiu a lásku všetkými smermi. Volali ho kráľ, nielen preto, že na koncerty so sebou vozil špeciálny trón. Jeho stopy nájdete takmer všade, od kapely Rolling Stones po romantický film Hriešny tanec.
FOTO - MIROSLAV HUDÁK
Zjavenie na Pohode
„Vždy budeme radi spomínať na jeho úžasný koncert a aj na to, ako počas neho rozdával ruže dievčatám pod pódiom," napísali organizátori Pohody na svojej webstránke. Solomon Burke (21. 3. 1940 - 10. 10. 2010) mal v utorok odohrať koncert v Holandsku, no jeho organizmus nezvládol let z Los Angeles a na letisku v Amsterdame zomrel.
Svoj najväčší hit Everybody Needs Somebody To Love zložil už v roku 1964, no masovo sa presadil až v poslednej dekáde. V roku 2001 ho uviedli do Rokenrolovej siene slávy a od dva roky neskôr získal cenu Grammy za nahrávku Don't Give Up On Me, ktorá sa stala najlepším bluesovým albumom. Vo svojich pesničkách vychádzal z hudby svojho detstva, v ktorom počúval okrem blues najmä gospely a soul.
Pôvodne chcel byť kazateľom, na hudobnú kariéru sa dal až neskôr. No nevidel v tom rozdiel: V rozhovore pre SME pred dvomi rokmi tvrdil, že sa vôbec nezmenil: „Mám pocit, že stále miništrujem, dokonca v hudbe som ešte bližšie k ľuďom ako predtým. Šírim lásku, mier a radosť rovnako ako v minulosti."
O svojej legendárnej pesničke, ktorú vo vlastných verziách hrali Rolling Stones, Wilson Pickett a ďalší muzikanti, povedal: "Každý potrebuje byť niekým milovaný. Bez ohľadu na situáciu, alebo v akom stave sa nachádzame. Potrebujeme, aby nás niekto objal a povedal, že mu na vás záleží. Na každom človeku mi záleží, modlím sa za neho a posielam mu svoju lásku. Lásku, ktorá sa nedá speňažiť ani predať."
Keď ho kolega vyspovedal, Solomon Burke mu na záver telefonátu prekvapivo poďakoval za rozhovor a pozval ho, nech sa po koncerte na Pohode zastaví za ním v zákulisí. Hovoril, že najviac mu dávajú stretnutia s novými ľuďmi.
Svoj povestný trón priviezol so sebou aj do Trenčína, no titul kráľa bral s nadhľadom: „Všetci sme s Božou pomocou králi a kráľovné. Sme odlišní, ale keď si uvedomíme, čím sme a keď veríme v seba, tak môžeme dať zo seba najviac."
Klasik 21. storočia
Na Slovensku odohral skvelý koncert, ktorý bol prierezom jeho starých a nových albumov. Vydal ich vyše tridsať. Debutový v roku 1962, najnovší Hold On Tight, ktorý sa stal posledným, vyšiel nedávno. Mal rýchly štart kariéry, ale potom sa dlho nevedel presadiť tak výrazne, ako napríklad jeho rovesník Otis Redding.
Druhá slávna pesnička, ktorú napísal ešte v ére Sixties bola Cry To Me, ktorá znie aj v kultovom filme Dirty Dancing. Slávnym hudobníkom, akým si zaslúžil byť, sa stal až na začiatku 21. storočia. Po uvedení do siene slávy rokenrolu urobil sériu silných nahrávok, za všetky treba spomenúť najmä Go Tell It To The Mountain, za ktorý spolu s formáciou Blind Boys of Alabama získal ďalšiu Grammy a potom Nashville (2006), kde sa vedľa neho v štúdiu vystriedalo niekoľko slávnych country spevákov.
Burke chytil druhý dych. Začal intenzívne koncertovať. Hral v Glastonbury a na ďalších veľkých festivaloch, do svojich šou si ho pozvali moderátorské celebrity Jay Leno aj Conan O'Brien, pápež Ján Pavol II. aj jeho nasledovník Benedikt XVI. mu zase ponúkli, aby si prišiel zaspievať do Vatikánu.
Pesničky Solomona Burka boli najmä o láske. O tej kázal nielen z pódia. Zostalo po ňom neuveriteľných 21 detí a 90 vnúčat.
FOTO - ČTK