Rím 30. mája (TASR) - Ministri vnútra krajín EÚ sa dnes v Ríme principiálne dohodli na vytvorení spoločnej pohraničnej polície, ktorá by mala fungovať od roku 2007. Oznámil to taliansky minister vnútra Claudio Scajola po stretnutí s európskymi kolegami a partnermi z 13 kandidátskych krajín.
Prvým krokom bude vytvorenie flexibilných štruktúr na koordináciu spolupráce jednotlivých štátov. Konkrétne opatrenia v tejto otázke sa prijmú na summite pätnástky, ktorý sa uskutoční 21. a 22. júna v Seville.
"Nechceme urobiť z Európy pevnosť," povedal Scajola. Jeho nemecký kolega Otto Schily zdôraznil, že treba zabrániť tomu, aby sa do EÚ dostali osoby, ktoré môžu byť bezpečnostným rizikom. Okrem toho existujú obavy, že neriešenie problému by mohli využiť krajne pravicové európske sily.
Európska pohraničná polícia by mala pôsobiť najmä na letiskách, kadiaľ sa do Európy dostáva najviac ilegálnych prisťahovalcov. Na jej fungovanie by sa nemali cvičiť noví príslušníci, lepšie bude vyčleniť policajtov s praxou. Platiť ju budú všetky členské štáty únie.
Na priepustnosť letísk pre ilegálnych prisťahovalcov upozornil španielsky minister vnútra Mariano Rajoy. V období od 24. apríla do 21. mája tohto roku našli na 25 letiskách v 20 európskych štátoch 4589 ilegálnych prisťahovalcov prevažne z Číny, Angoly, Ekvádoru, Brazílie, Nigérie a Senegalu. Mnohí mali sfalšované vstupné dokumenty, alebo boli celkom bez dokladov. To naznačuje, že čoraz viac leteckých spoločností púšťa do svojich lietadiel aj cestujúcich bez pasu a vstupných dokladov. Z toho treba vyvodiť dôsledky a vypracovať spoločné ciele jednotnej pasovej kontroly v Európe, zdôraznil Rajoy.
V Benátkach dnes protestovali gondolieri proti prílevu cudzincov. Asi 150 gondolami zablokovali známy Canale Grande. Gondolierom sa nepáči, že na Námestí svätého Marka sa usadzuje čoraz viac cudzincov, ktorí ich oberajú o zisky. Cudzinci tvoria v Benátkach 2,6 percenta obyvateľov, čo je o 0,4 percenta viac ako celotaliansky priemer.