BRUSEL. Krajiny a organizácie združené v skupine Priatelia demokratického Pakistanu, vrátane USA a Iránu, sa dnes stretli v Bruseli na summite, ktorého cieľom je nájsť spôsob ako pomôcť druhej najľudnatejšej moslimskej krajine s reformami a rekonštrukciou po ničivých povodniach.
Skupina vznikla v roku 2008 po obnovení demokratickej vlády v Pakistane, jej cieľom je pomôcť tejto ázijskej krajine v upevnení demokratickej cesty.
Členovia skupiny teraz stoja pred riešením následkov augustovej živelnej katastrofy, ktorá si vyžiadala životy viac ako 1700 ľudí. Voda zničila okolo 1,9 milióna príbytkov a zaplavila plochu 160.000 štvorcových kilometrov.
"Je to stretnutie o pomoci pakistanskému ľudu, aby mal životaschopnú krajinu a mohol pokračovať vo svojich životoch," uviedla šéfka zahraničnej politiky EÚ Catherine Ashtonová.
EÚ ako celok je členom skupiny, v ktorej samostatne vystupujú i niektoré jej členské štáty.
Ashtonová sa stala predsedníčkou zasadnutia spolu s pakistanským ministrom zahraničných vecí Mahmúdom Kurajším.
Témou rokovania je i daňová reforma a zlepšenie kvality energetického sektora Pakistanu, ktorý potrebuje aj lepšiu správu svojich vôd.
"Minister financií zvažuje možnosti nových návrhov v oblasti daňovej reformy," uviedol Kurajší na margo konštatovania členov skupiny, že Pakistan má problémy so zavádzaním vyšších daní a s ich výberom.
Členmi skupiny Priatelia demokratického Pakistanu sú Austrália, Ázijská rozvojová banka, Británia, Čína, Dánsko, Egypt, EÚ, Francúzsko, Holandsko, Irán, Islamská rozvojová banka, Japonsko, Južná Kórea, Kanada, Nemecko, Nórsko, OSN, Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty, Svetová banka, Španielsko, Taliansko, Turecko a USA.
Zdroj: DPA