PRAHA, BRATISLAVA. Bude to hlavne boj o radnice veľkých miest a malých obcí s rekordným počtom kandidátov. Ale aj prvý veľký test nálad tri mesiace po nástupe pravicovej vlády Petra Nečasa a tichý súboj medzi občianskymi demokratmi (ODS) a TOP 09 o titul hlavnej pravicovej strany.
Dvojdňové komunálne a senátne voľby, ktoré sa začínajú v piatok, tiež ukážu, ako Česi podporujú vládne reformy. Voľbou senátorov ich môžu dokonca blokovať.
Vyhrajú nezávislí
Víťaz komunálnych volieb je jasný a nie je to politická strana.
„Čo sa týka počtu mandátov, jednoznačne zvíťazia nezávislí kandidáti. Česká republika je európska veľmoc vo výskyte nezávislých zoskupení a tie získajú asi 60 percent všetkých zastupiteľských kresiel,“ hovorí pre SME politológ Peter Jüptner, ktorý sa špecializuje na komunálnu politiku.
Súboj politických strán taký jednoznačný nie je aj preto, že prieskumy naznačujú nižšiu volebnú účasť než v roku 2006, keď prišlo voliť 69 percent ľudí. Stranám príliš nepomohla ani útočná predvolebná kampaň či milióny na parkoviská a detské ihriská, ktoré ešte krátko pred voľbami rozdávali.
Pred štyrmi rokmi bola víťazom komunálnych volieb ODS, ktorá získala 36 percent hlasov a 16 z 23 primátorov väčších miest. Teraz sú rozdiely medzi ODS, ČSSD a TOP 09 tesné, veľký prevrat, aký politológovia ešte nedávno predpovedali, to zrejme nebude.
„Nakoniec vyhrá ODS pred sociálnymi demokratmi (ČSSD), pretože má hustú sieť miestnych organizácií a veľa kandidátov,“ predpovedá Jüptner.
Dve najväčšie strany potrebujú po májových parlamentných voľbách uspieť. Obe vymenili vedenie a hlavne opozičná ČSSD sa stále hľadá.
„Ak ľudia nie sú spokojní s tým, akú politiku robí vláda pána Nečasa, mali by podporiť opozičných kandidátov,“ povedal na poslednom mítingu šéf ČSSD Bohuslav Sobotka.
Spolieha sa hlavne na senátne voľby. Ak ich ovládne ľavica, získa jeho strana páku na vládu, ktorá má v snemovni pohodlnú väčšinu.
„Socialisti môžu len brzdiť a komplikovať, ale reformy zastaviť nemôžu,“ reagoval vo štvrtok premiér Nečas. Komunálne voľby budú dôležité aj pre nové strany vo vláde, ktoré by sa chceli presadiť na regionálnej úrovni.
„Do malých obcí sa politické strany dostávajú ťažko a nové to majú ešte ťažšie. TOP 09 by mohla uspieť vo veľkých mestách, pre Veci verejné to nebude výrazný výsledok,“ hovorí Jüptner.
Praha je neistá
Najsledovanejší je súboj o hlavné mesto Prahu. Prieskumy predpovedajú víťazstvo raz ODS, ktorá tu vládne dvadsať rokov a raz TOP 09, ktorá v Prahe vyhrala v májových parlamentných voľbách. Rozdiel medzi nimi sa pohybuje v rámci štatistickej chyby.
Podľa stávkových kancelárií je favoritom kandidát TOP 09, bývalý guvernér Českej národnej banky Zdeněk Tůma. Ten je u voličov obľúbenejší než jeho strana a kandidát ODS a lekár Bohuslav Svoboda za ním výrazne zaostáva.
Svoboda chce tak ako premiér Nečas na celoštátnej úrovni očistiť Prahu od skorumpovaných ľudí na radnici. Volebný úspech ODS v Prahe by to paradoxne znamenať nemuselo.
Odborníci predpovedajú, že pravica by cez víkend nemala zásadne utrpieť, ale výhra ľavice v hornej komore parlamentu by jej mohla komplikovať vládnutie.
Nový Senát môže brzdiť reformy
Prvýkrát v histórii môže ľavica ovládnuť hornú komoru parlamentu.
PRAHA, BRATISLAVA. Nie sú to voľby, ktoré by ľudí priťahovali. Senátu dôveruje po štrnástich rokoch jeho existencie len 24 percent ľudí a väčšina Čechov ho stále berie ako odkladisko pre politických vyslúžilcov.
Tentoraz môže výsledok ovplyvniť veľa - voľbu budúceho prezidenta a osud reforiem pravicovej vlády.
Kabinet premiéra Petra Nečasa chce zmeniť ústavu a zaviesť priamu voľbu hlavy štátu. Väčšinu v snemovni má, o väčšinu v Senáte tento víkend môže prísť. A bez Senátu nemôže presadiť dôležité zmeny a reformy. Prvýkrát v histórii by väčšinu mohli získať ľavicoví senátori.
Zatiaľ vládnu občianski demokrati (ODS) s 36 senátormi, ale podľa prieskumov by mohli stratiť až polovicu klubu. Obmieňa sa tretina kresiel, a to práve tých, ktoré patria ODS. Sociálni demokrati (ČSSD) môžu získať až 12 kresiel a spolu s komunistami mať rozhodujúcich 41 z 81 senátorov.
Ambície má aj TOP 09, ktorú teraz zastupuje osem senátorov bývalých ľudovcov (KDÚČSL). A napokon Veci verejné, ktorá ako nová strana senátora nemá, ale po voľbách by ich chcela päť až sedem.
Miriam Zsilleová