SANTIAGO DE CHILE, BRATISLAVA. Tú utorkovú noc v Čile takmer nikto nespal. Každý, kto mohol, sledoval priamy televízny prenos zo záchrany 33 zavalených baníkov. Spolu s Čiľanmi ho nonstop prežívali milióny divákov na celom svete.
O piatej ráno nášho času vyšiel z úzkej kabínky spod zeme prvý šťastlivec. Florencia Ávalosa po 15-minútovej jazde uzučkým tunelom so zavretými očami vítali nadšené výkriky.
Po 69 dňoch v podzemnom väzení ho objala jeho žena aj plačúci sedemročný syn, ktorý si vydobyl výnimku, aby mohol stáť pri šachte spolu so záchranármi. Florencio bol pokojný.
Naopak, Mario Sepúlveda, ktorý išiel hneď po ňom, kričal tak, že ho bolo počuť skôr, než sa objavil nad zemou. Čilského prezidenta Sebastiana Piňeru, ktorý sledoval operáciu priamo na mieste, objal trikrát. Záchranárom daroval kamene z bane na pamiatku.
Ide to rýchlejšie, než čakali Baníci vychádzali 622 metrov spod zeme hladko. Ak nenastanú komplikácie, všetci by mohli byť vonku už vo štvrtok.
Posledný by mal vyjsť líder skupiny Luis Urzúa. Organizoval život pod zemou a vďaka nemu prežili v lete 17 dní, kým ich po zavalení bane San José objavili živých a zdravých.
Odvtedy strávil pod zemou spolu s ďalšími kolegami vyše dva mesiace. Doterajší rekord držali čínski baníci – 25 dní.
Čilských baníkov až dovčera spájala so svetom len vetracia šachta. Cez ňu im spúšťali jedlo, vodu, lieky či listy od príbuzných. „Čiľania a celý svet nezabudnú na túto noc,“ povedal dojatý prezident Piňera. Upozorňoval však, že to nebude úspech, kým nebudú vonku všetci.
Celý deň naživo Udalosť spustila mediálne šialenstvo so stovkami novinárov z celého sveta. BBC aj CNN vysielali celý deň prenos z bane San José naživo. Masy novinárov na mieste oddelili veľkoplošnou obrazovkou asi sto metrov od východu z bane.
Výnimku mali iba čilská štátna televízia a vládny fotograf. „Od čias prvých krokov človeka na Mesiaci v roku 1969 som také mediálne šialenstvo nevidel,“ povedal pre AFP populárny čilský televízny moderátor Mario Kreutzberger.
Baníkom a ich rodinám skúsenosť zmenila život. Claudio Cortes požiadal spod zeme svoju priateľku o ruku, najstarší Mario Gomez si s manželkou vymieňal zamilované listy.
Pre príbuzných boli stretnutia veľmi dojímavé a navzájom sa podporovali. K bani na meď a zlato v púšti Atacama dorazili hneď, ako sa dozvedeli zázračnú správu, že zasypanie šachty prežili. Včera s nimi zázrak prežívali po druhý raz.
Baníkom hrozia problémy potápačov
Zachránených môže postihnúť dekompresná choroba aj syndróm vojenských veteránov.
SANTIAGO, BRATISLAVA. Psychiatri a iní odborníci na extrémne situácie podľa AP predpovedajú, že život baníkov bude mať ďaleko od normálnosti.
Spočiatku ich ohrozuje hlavne slnečné svetlo. Musia nosiť špeciálne okuliare, kým si naň privyknú. Pre zlý vzduch v bani môžu mať problémy s pľúcami ako napríklad astmu a rôzne infekcie.
Vlhké prostredie pod zemou mnohým spôsobilo kožné infekcie.
Aspoň trom baníkom podľa odborníkov hrozí aj posttraumatický syndróm typický pre veteránov aj depresie a poruchy spánku. Čilská vláda im preto prisľúbila v prvom polroku psychologickú pomoc.
Ohrozoval ich však aj výstup nahor v kabíne. Podľa lekárov môžu dostať dekompresnú chorobu, ktorú mávajú potápači. Tá môže viesť až k paralýze a smrti.