VIEDEŇ.
Ako dnes vo Viedni informoval rakúsky Spolkový úrad pre životné prostredie, v kontrolných vzorkách, ktoré sa analyzovali predovšetkým na prítomnosť arzénu, ortuti, niklu, chrómu, kadmia a olova, namerali hodnoty, ktoré sú jasne pod priemernou ročnou hodnotou hraničného znečistenia ovzdušia.
Rakúsko pristúpilo k zintenzívneniu monitoringu po tom, čo na západe Maďarska neďaleko od štátnej hranice oboch krajín došlo k ekologickej katastrofe - úniku toxického červeného kalu, obsahujúceho okrem ďalších aj tieto chemické prvky.
Merania, ktoré sa uskutočnili v burgenlandskom Illmitze, sú podľa oficiálnej informácie rakúskych miest reprezentačné pre celý severovýchod alpskej republiky.
Rakúski meteorológovia nepredpokladajú, že by sa v blízkej budúcnosti mala situácia zásadne zmeniť, ba dokonca sa rizík neobávajú ani v dlhšom časovom úseku.
Aj v prípade vyschnutia kalu sa tento totiž bude správať ako hlina, či íl a vytvorí len málo prachu. Navyše, až do začiatku budúceho týždňa nebude vzdušné prúdenie smerovať zo západného Maďarska do Rakúska.
Zrážky, ktoré by situáciu v postihnutých oblastiach Veszprémskej župy mohli zhoršiť, sa očakávajú v nedeľu.
Je to vraj v poriadku aj v Maďarsku
Vo vzorkách červeného kalu, ktorý unikol minulý týždeň z odkaliska hlinikárne pri maďarskej Ajke, je obsah ťažkých kovov pod povolenou hranicou určenou pre odpadové kaly. Vyplýva to z výsledkov meraní vykonaných Maďarskou akadémiou vied (MTA), ktoré dnes zverejnila maďarská tlačová agentúra MTI.
V prípadoch niektorých vzoriek, ktorých na rôznych miestach obcí Kolontár a Devecser pozbierali celkom 16, sú výsledky hlboko pod povolenou hranicou.
Uniknutý kal má hodnotu pH v rozmedzí 11-14, z tohto pohľadu je kal nebezpečnou látkou. Ťažké kovy kadmium, chróm, ortuť, nikel, olovo a zinok sú v kale pod hranicou, ktorá je povolená pre odpadový kal. Obsah arzénu vo vzorkách z okolia Kolontáru sú tiež pod povolenou hranicou, zvýšený podiel arzénu zistili v blízkosti poškodeného odkaliska. Príčiny tohto javu musia zistiť prostredníctvom ďalších meraní.
Štátna zdravotná a hygienická služba (ÁNTSZ) preverovala stav pitnej vody v postihnutej oblasti v okolí Ajky. V ôsmich obciach minulý týždeň pozbierala 68 vzoriek a konštatovala, že pitná voda je vyhovujúca. Vzorky boli vzaté aj zo siedmich vrtných studní.
Nevymykali sa norme
Namerané hodnoty kvality vody sa podľa ÁNTSZ nevymykali norme. Katastrofa nijakým akútnym spôsobom nepoškodila zásobárne pitnej vody, zdôraznila Celoštátna centrála ochrany proti katastrofám (OKF).
ÁNTSZ preveroval na ôsmich stanovištiach aj znečistenie ovzdušia prašnosťou. Nadlimitné hodnoty polietavého prachu zistili iba v oblasti priamo postihnutej katastrofou, kde nariadili povinné používanie rúšok.
Z odkaliska hlinikárenskej spoločnosti Mal pri západomaďarskej Ajke unikol 4. októbra zhruba milión kubických metrov červeného kalu, ktorý spôsobil smrť deviatich ľudí. Zranenia utrpelo ďalších približne 150 osôb.
Obrovské škody boli spôsobené najmä v obciach Kolontár a Devecser; zlikvidovaný bol celý ekosystém rieky Marcal.