New York 30. mája (TASR) - Po teroristických úderoch na Svetové obchodné centrum (WTC) vzrástla v New Yorku spotreba alkoholu a drog. Vyplýva to zo štúdie newyorskej Lekárskej akadémie.
Národ sledoval smrť tisícok ľudí na televíznych obrazovkách, čo ho následne traumatizovalo, vysvetľujú príčiny takéhoto vývoja odborníci. Predovšetkým v obytných oblastiach v bezprostrednej blízkosti zóny katastrofy na juhu Manhattanu viedli stresové situácie v prvých mesiacoch po 11. septembri k tomu, že mnoho ľudí siahlo vo väčšej miere ako predtým po návykových látkach.
Z tisícky respondentov uviedla rovná tretina, že konzumuje viac alkoholu, tabakových výrobkov a marihuany. Najsilnejší prírastok bol zaznamenaný pri destilátoch. Takmer štvrtina opýtaných uviedla, že v období medzi 16. októbrom a 15. novembrom pila viac alkoholu ako pred útokmi. Na druhej strane desať percent ľudí začalo odvtedy viac fajčiť - denne takmer o škatuľku viac. Niečo viac ako tri percentá ľudí sa priznali k zvýšenej konzumácii marihuany.
Štúdia má pomôcť vypracovať lepšie metódy zvládania alkoholovej a drogovej závislosti v extrémnych stresových situáciách. Výskum ukázal, že ľudia s návykovým problémom trpia posttraumatickými stresmi výraznejšie a sú náchylnejší na depresie.
Experti už krátko po teroristických útokoch varovali pred ich dlhodobými psychickými následkami na americké obyvateľstvo, osobitne na Newyorčanov. Ohrozené sú predovšetkým deti a mladiství. Pocity viny a myšlienky na samovraždu sužujú od 11. septembra mnohých z tých, ktorí tragédiu prežili.